تور کانادا تابستان 99

روستای گردشگری ماخونیک

روستای گردشگری ماخونیک

این روستا در دهستان درح بخش مرکزی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی واقع شده است. این روستای از روستاهای شگفتانگیز جهان به حساب می آید. ماخونیک روستای شگفت انگیز و دورافتاده و پنهان در میان کوهها است. روستایی که به خاطر آداب و رسوم و فرهنگی که مردمان زحمت کش و مهربانش دارند، نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز معروف شده است.

روستای گردشگری ماخونیک

روستای گردشگری ماخونیک

 

براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۷۳۹ نفربوده است.ماخونیک آب و هوای بیابانی دارد و میزان بارندگی در این منطقه کم است.اهالی ماخونیک افغانهایی هستند که چندین قرن پیش به ایران مهاجرت کردند .روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان میباشد و به لحاظ شهرت آن به شهر «لی لی پوتها» جذابیتهای حیرت انگیزی دارد.شاید باورتان نشود تا ۱۰ سال پیش ساکنان روستای ماخونیک تنها دو وعده غذا میخوردند و در فرهنگ آنها وعده ایی به نام ناهار وجودنداشت . ماخونیکیها در طی روز تنها دو وعده غذا میخوردند و مهمترین غذای آنها پختک بود .

روستای گردشگری ماخونیک

روستای گردشگری ماخونیک

بر طبق شواهد چنین بر میآید که ساکنان روستا در ابتدا دامدار و کوچ نشین بوده اند.از آثار تاریخی ماخونیک میتوان به سنگ سیاه (سنگ نگاره) ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگردونی، نادر مرده میتوان اشاره کرد.
مردم منطقه ماخونیک مسلمان هستند وبا زبان فارسی و لهجه ی خاص محلی تکلم میکنند.جاذبهٔ این روستا این است که در گذشته اهالی آن کوتاه قد بوده و به زحمت قدشان از ۱/۴۰ متر تجاوز میکرد.ورود تلویزیون به این روستا به معنای ورود شیطان بود و اهالی تا چند سال پیش به تلویزیون میگفتند شیطان.
مردمان ماخونیک لباسهایی به مانند بلوچیها دارند و شلوار، پیراهن و دستار
میپوشند. از آن جا که بز دام رایج در این روستا است، استفاده از موی بز در بافت آنها رایج است.

روستای گردشگری ماخونیک

روستای گردشگری ماخونیک

تاریخ نشر : ۰۷-۰۸-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=12444

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *