تور کانادا تابستان 99

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

سفر به هند هیجان انگیز است چون این کشور لقب سرزمین ۷۲ ملت را با خود یدک می کشد. هرکس با آداب و سنن خود وارد هند شد و آن را پرورش داد تا حالا شاهد کشوری رنگارنگ و دوست داشتنی هند باشیم. توصیه می کنیم که اگر محدودیت زمانی ندارید تور هند خود را زمانی بخرید که با جشنواره های معروف هندی همزمان باشد.

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۱-جشن دیوالی جشن:

Diwali به مدت پنج روز با آغاز سال نوی هندو برگزار می‌شود. می‌توان این جشن را جشن روشنایی یا “جشن فانوس” نامید. در این روز مردم هند شمع یا فانوس‌هایی روشن می‌کنند و در گوشه و کنار شهر و روستاها محلی برای آتش‌بازی تدارک می بینند. در مذهب هندو آتش بسیار مقدس است و آتش نمادی از پیروزی خدا بر شیطان و پیروزی روشنی بر تاریکی می‌باشد.

زمان جشن دیوالی هند:

در سال ۲۰۱۹ مصادف با ۵ آبان (به مدت ۵ روز)

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۲-جشن گانش چاتوری:

جشن Ganesh Chaturthi به مدت یازده روز به مناسبت زاد روز لُرد گانش (خدای مذهب هندو ) برگزار می شود. نماد این خدا فیل می باشد و اگر به هند سفر کرده باشید به احتمال زیاد مجسمه هایی از او را در معابد مشاهده کرده اید.

این فستیوال شامل آماده کردن مجسمه هایی شبیه به این خدای هندو و برگزاری مراسم نیایش برای وی می باشد و در روز پایانی این جشن نیز مجسمه هایی از این خدا را در سراسر شهرهای بزرگ می گردانند.

جشن گانش چاتوری از قرن نوزدهم میلادی بین هندوها رواج یافت. اگر زمان سفر شما با برگزاری این جشن هماهنگ بود، توصیه می کنیم که غذای سنتی که در طول این جشن سرو می شود را نیز بچشید که با نام موداک Modak شناخته می شود.

زمان جشن گانش هند:در سال ۲۰۱۹ مصادف با ۱۱ شهریور ماه

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۳-جشن هولی:

جشن Holi که در بین مردم دنیا به جشن رنگ هندی معروف است، یکی از هیجان‌انگیزترین جشن‌ها هم برای مردم هند و هم برای گردشگران خارجی محسوب می شود که در پایان زمستان برگزار می‌گردد. اگر تور هند شما هم‌زمان با جشن رنگ شد حتماً خود را آماده لذت بردن، رنگی شدن و خیس شدن کنید؛ چراکه در این جشن هیچ‌کس نگران رنگی شدن لباس‌هایش نیست.

ماجرای جشن خولی از این قرار است که رنگهای گوناگون به صورت پودر در دسترس عموم قرار می گیرند و همه اجازه دارند که به دیگران در مکانهای عمومی رنگهای پودری پرتاب کنند. به خاطر وجود این رنگها در زمان جشن هولی سراسر هند پر می شود از شادی و رنگ.

هولی در ابتدا جشنی برای پیروان هندو بود اما حالا به فستیوالی برای جذب گردشگران تبدیل شده است که به جز هند در برخی از کشورهای دیگر آسیای جنوب شرقی نیز برگزار می گردد. این جشنواره هم مکانی خوب برای آشنایی با فرهنگ مردم هند است و هم یک جشن بهاری به شمار می آید.

اما دلیل پاشیدن رنگ به یکدیگر در فستیوال هولی چیست؟ در حقیقت رنگ در این جشن نشانه‌ی عشق و محبت به شمار می آید و هندی ها در این زمان تلاش می کنند که عشق و شادی را رواج بدهند و شکرگزار وجود نعماتی که خدا به آنها داده باشند.

زمان جشن هولی:در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۹ و ۲۰ اسفند

 

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۴-جشن هندی ناواراتری:

نه روز اول این جشن ناواتاری به خاطر وجود خدای ناواراتری Navaratri که مادر خدایان هندو می‌باشد برگزار می‌گردد. به‌طوری‌که با رقص‌های خاص ازجمله رقص چوب معروف هندی‌ها مردم نه روز را به جشن می‌پردازند.

روز دهم که به نام Dussehra می‌باشد مربوط به جنگ لُرد راما به همراهی دورگا بر ضد نیروی شیطانی ماهیشاسورا Mahishasura است. برای این مراسم مجسمه بزرگی از دورگا بوجا را با رقص و آواز به رود گانگس برده و غسل می‌دهند. در حین مراسم انواع رقص‌های سنتی، داستان‌سرایی و نمایش‌های مذهبی برگزار می‌گردد.

زمان جشن ناواراتری:در سال ۲۰۱۹ از ۷ تا ۱۶ مهرماه

 

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۵-جشن هندی اونام:

جشن اونام Onam یکی از سنتی‌ترین و زیباترین جشن‌های هند است که کمتر در میان ایرانیان شناخته می شود. جشن اُونام به مدت ده روز بعد از برداشت محصول در هند برپا می گردد.

به‌نوعی این جشن نشان دهنده‌ی سپاسگزاری مردم و به‌خصوص کشاورزان از خداوند برای برداشت محصولات می‌باشد که تمام اعضای خانواده در آن شرکت دارند.

زمان جشن هندی اونا:در سال ۲۰۱۹ از ۱۰ تا ۲۲ شهریور

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۶- جشن کریشنا و گویندا در هند:

جشن Krishna که به نام Govinda نیز معروف می‌باشد به مناسبت بزرگداشت لُرد کریشنا در هند برگزار می‌گردد که وی نیز از خدایان هندی بود. در این جشن چه می گذرد؟

اگر تور هندی که خریداری کردید زمانش با کریشنا همخوانی داشته باشد می توانید هماهنگی و همدلی هندی ها را از نزدیک مشاهده کنید. در طی کریشنا بر یک بلندی ظرفی از خوراکی قرار می دهند و مردم با ساخت هرم های انسانی تلاش می کنند تا خودشان را به آن غذاها برسانند، این جشن ۸ روز طول می کشد.

زمان جشن کریشنا:آغاز از ۲ شهریور

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۷-جشن پوشکار یا شتر سواران:

جشن پوشکار Pushkar یکی از قدیمی ترین جشن‌های هندی است. در مدت پنج روز حدود پنجاه هزار شتر به‌صورت کاملاً آراسته در خیابان‌های شهر پوشکار به نمایش گذاشته می‌شوند.

این جشن اشاره به یکی دیگر از عقاید هندو مبنی بر تقدس حیواناتی همچون فیل و شتر دارد. بد نیست بدانید که پوشکار نام یک ناحیه در هند است که منطقه ای مرتفع به شمار می آید و بومیان این منطقه از مهمترین برگزارکنندگان جشن پوشکار هستند.

تاریخ جشن پوشکار:در سال ۲۰۱۹ مصادف با ۲۰ آبان

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

۸-جشن معبد کرالا:

جشن معبد Kerala برخلاف اسم آن مربوط به فیل و تقدس آن در آیین هندو می‌باشد و با این که یک جشن دینی به شمار می آید ارتباطی به معبد ندارد. مردم هند در این روز مردم فیل‌ها را تزئین کرده و همراه با فلوت و آواز مخصوص به جشن، کارناولی از فیل‌ها را در خیابان به حرکت در می‌آورند. جشن کرالا در منطقه ای به همین نام که در جنوب هند واقع شده برگزار می گردد.

زمان جشن کرالا:در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۷ خرداد

8 جشن و فستیوال معروف هند

۸ جشن و فستیوال معروف هند

تاریخ نشر : ۰۶-۰۸-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=12424

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *