تور کانادا تابستان 99

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

منطقه پیچ بن، ییلاقی در شهرستان قزوین است که طبیعتی بسیار زیبا و آب و هوایی عالی را داراست. این منطقه در ادامه راه به مازندران می رسد. ییلاق در منطقه ۳۰۰۰ قرار دارد و ارتفاعی در حدود ۲۵۰۰ متر دارد.

پیچ بن در شمال شرقی الموت قزوین قرار دارد که در امتداد خود به منطقه ۳۰۰۰ در استان مازندران می رسد.

گردنه سلج انبار که از نظر زیبایی مشهور است، به همین منطقه و چمنزارهای آن متصل می شود. گردنه سلج انبار با ارتفاعی در حدود ۳۰۰۰ متر، بخشی از رشته کوه البرز به حساب می آید.

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

این منطقه ییلاقی حد طبیعی و میانی استان قزوین و استان مازندران است. اگر به پیاده روی در طبیعت علاقه دارید، طبیعت سرسبز این منطقه می تواند فضایی ایده ال برای شما باشد. در کنار سرسبزی و خرمی منطقه، آب و هوای بسیار دلپسند آن شما را به وجد خواهد آورد.

دره هایی که در شرق و غرب الموت هستند، بین دو رشته کوه شاه البرز که در جنوب آن است و سیالان در شمال آن است، واقع هستند. همچنین دره ای عمیق و ناهموار ایجاد شده که رودخانه ای خروشان را به وجود می آورد. روستاهای زیادی در این مسیر وجود دارد.

از جمله کوه های مشهور در این ناحیه، کوه های سیالان، خشچال و سرخه کوه هیر است. این کوه ها مانع از ورود ابرهای باران زا به این طرف می شود. همین امر باعث می شود تا طرف دیگر کاملا سرسبز و جنگلی شود. هنگام عبور از این مناطق که معمولا توسط کوهنوردان انجام می شود، در منطقه پشت کوه ها (جنگل های سه هزار) به یکباره با منطقه ای سرسبز و جنگلی روبرو می شوید.

در این منطقه در بالاترین نقطه هم مرز قزوین و مازندران، در کنار روستای پیچ بن کاروانسرایی به همین نام وجود دارد. این کاروانسرا به دوره شاه عباس صفوی برمی گردد. پس از احداث جاده قزوین-الموت، این کاروانسرا به حاشیه رانده شد.

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

در گذشته مسیر گرمارود به پیچ بن با چهارپایان طی میشد ولی امروزه جاده برای رسیدن به این منطقه احداث شده است.

مسیری با صخره های بلند و حصاری از کوه ها و سنگ ها، جاده ای کوهستانی با تمام زیبایی های بینظرش. در راه رسیدن به منطقه ی پیچ بن میتوان از طبیعت زیبایش نیز لذت برد. در میانه ی راه و در منطقه ی کلاک، میتوان از آبشار مرتفع آن نیز بازدید کرد.

پیچ بن ، روستایی سرسبز با آبهای فراوان و چشمه های نام آشنا است. آب ها و چشمه های این منطقه به دامنه ی البرز حیات و حرکت میبخشد و گل ها و گیاهان این منطقه، چشم نواز بودن منطقه را دوچندان کرده اند.

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

پیجه بن انتهایی ترین روستای الموت است، مرز بین استان قزوین و استان مازندران. تبادل دام و کالا بین روستای پیچه بن و سلج انبار مازندران از گذشته مرسوم بوده.  در این روستای زیبا، کاروانسرایی به نام کاروانسرای کوهستانی وجود دارد که چشم اندازآن روستای سلج انبار مازندران است. زیربنای این کاروانسرا ۲۴۲ متر میباشد که از سنگ و ملات گچ ساخته شده که دارای ۵ اتاق و ۱ اسطبل است. این کاروانسرا مکانی برای مبادله ی کالا بین مردم روستا ها بوده است.

پیچه بن زیبا با مردم خونگرمش بر دامن طبیعت گذاشته همیشه میزبان مهربان مسافران است، دشتی سرسبز در بلندای کوه. قطعا با بازدید از پیچه بن به شگفتی آن پی خواهید برد.

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

پیچ بن منطقه ییلاقی در شمال قزوین

تاریخ نشر : ۲۷-۰۷-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=12307

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *