تور کانادا تابستان 99

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

شاید بیشتر مردم تصور کنند که ناشنوایان برای سفر مشکل چندانی ندارند، اما اگر خود را جای فرد ناشنوا بگذاریم می‌بینیم که این‌طور نیست. می‌توان گفت که در مقایسه با سایر معلولیت‌ها، آشنایی مردم با ناشنوایی کمتر است.

مسافرت برای افراد کم‌شنوا یا ناشنوا می‌تواند چالش‌بر‌‌انگیز باشد. کافی است چند لحظه خود را جای آن‌ها بگذارید. وقتی که بار سفر را بسته‌اید و با شوقی وصف‌ناپذیر در ایستگاه قطار یا فرودگاه منتظر نشسته‌اید؛ کسی با عجله از جلوی شما رد می‌شود و سعی دارد هرچه زودتر خود را به نقطه‌ای برساند، انگار چیزی شنیده که شما از آن بی‌خبرید.

خانواده‌ای در صندلی کنار شما نشسته‌اند و از صورت‌های شاداب و خندانشان می‌توان فهمید که درباره موضوع جالبی صحبت می‌کنند اما شما حتی یک کلمه‌ از آن را متوجه نمی‌شوید. به‌نظر می‌رسد که اطلاعیه‌ها مرتبا تکرار می‌شوند و بر سرعت رفت‌وآمدها می‌افزایند ولی شما قادر به شنیدن آن‌ها نیستید.

تمام این جنب‌وجوش‌ها را می‌بینید، اما سکوتی بی‌انتها دنیای شما را تسخیر کرده است. با وجود همه‌ی این‌ها، آیا باید خود را از تجربه‌های بی‌نظیری که در مقصد محبوبتان منتظر شما است، محروم کنید؟ قطعا خیر!

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

مسافرت راهی عالی برای افراد ناشنوا است تا از این طریق اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهند، دوستان جدید پیدا کنند و با جهان پیرامون خود بیشتر آشنا شوند. با این حال، این تجربه می‌تواند برخی چالش‌های پیچیده را هم با خود به همراه داشته باشد، اما مطمئناً وقتی به مقصد می‌رسید، متوجه می‌شوید که ارزشش را داشت!

این مقاله راهنمای مفیدی برای ناشنوایانی است که قصد سفر به خارج از کشور را دارند. آن‌ها می‌توانند با در نظر گرفتن این ۱۰ نکته‌ی کاربردی، بسیاری از مشکلات سفر خود را کاهش دهند و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را برای خود بسازند. پس اگر شما دچار مشکل شنوایی هستید یا کسی را می‌شناسید که ناشنوا است، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

 

۱) از کارت‌های سفر معلولین استفاده کنید!

گزینه‌های زیادی برای انتخاب کارت‌های مسافرتی مخصوص معلولین (مثل کارت‌های اتوبوس، مترو و…) وجود دارد. اگر قصد دارید تا با وسایل حمل‌ونقل عمومی رفت‌وآمد کنید، توصیه می‌کنیم تا با شرکت‌های حمل‌ونقل مقصد خود در ارتباط باشید و از گزینه‌های متعددی که وجود دارد مطلع شوید، چون معمولا آن‌ها تخفیف‌های خوبی برای برخی از کارت‌ها در نظر می‌گیرند. علاوه‌بر این، داشتن این کارت‌ها نشان خوبی است تا سایرین، مخصوصا کارکنان وسایل نقلیه عمومی، به‌راحتی متوجه مشکل شنوایی شما شوند و توجه بیشتری به شما داشته باشند.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۲) مراقب وسایل کمک‌شنوایی خود باشید!

سمعک و سایر وسایل کمک‌شنوایی خود را در جایی امن و خشک قرار دهید. حتما جای مخصوصی در چمدانتان برای این وسایل در نظر بگیرید. اگر قصد شنا کردن در ساحل یا استخر هتل را دارید، از زیپ‌لاک‌ها یا همان کیسه‌های زیپ‌دار و ضدآب برای محافظت وسایل خود استفاده کنید. فراموش نکنید که تعداد زیادی باتری هم همراه خود ببرید.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

 

۳) هرجا که نیاز دارید، درخواست کمک کنید!

اگر به فرودگاه یا ایستگاه قطار شلوغی رفتید، باید بدانید که امکان گم‌شدن یا پیدا نکردن ایستگاه موردنظرتان آنقدرها دور از انتظار نیست. بیشتر اوقات، هیاهو و سروصدا در این مکان‌ها به قدری زیاد است که شنیدن اطلاعیه‌ها برای افراد کم‌شنوا غیرممکن می‌شود. از تابلوهای راهنما و تصاویر موجود استفاده کنید، اما اگر کمکی نکرد، نزدیک‌ترین کارمند یا بخش راهنما را پیدا کنید تا شما را راهنمایی کنند. اگر متوجه صحبت‌هایشان نمی‌شوید، از آن‌ها بخواهید تا آدرس را بنویسند یا خودشان مسیر را به شما نشان دهند.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

 

۴) از قلم و کاغذ یا تلفن‌همراه کمک بگیرید!

یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط ناشنوایان با سایر افراد در طول سفر، استفاده از شیوه نوشتاری است. چه در فرودگاه باشید یا در بخش پذیرش هتل، بهتر است دیگران را درباره مشکل شنوایی خود مطلع کنید و از کارکنان آن بخش بخواهید تا کاغذ و قلم در اختیارتان قرار دهند و یک مکالمه کتبی با آن‌ها داشته باشید.استفاده کردن از تلفن‌همراه و برنامه‌های مخصوص یادداشت نیز می‌تواند خیلی بهتر از کاغذ و قلم باشد؛ پس تلفن‌همراهتان را به آن‌ها نشان دهید و بخواهید تا پاسخ خود را در آن بنویسند. از آنجایی که تلفن‌همراه یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در طول سفرتان خواهد بود، همراه داشتن پاوربانک برای زمان‌های اظطراری بسیار اهمیت دارد.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۵) یک دستیار برای خودتان رزرو کنید!

همراهی یک دستیار به‌خصوص در جایی مثل فرودگاه بسیار به شما کمک خواهد کرد. درخواست پشتیبانی از بخش کمک‌های ویژه درون فرودگاه‌ها اغلب در دسترس شما است. تجربه بسیاری از ناشنوایان هم نشان داده است که با کمک یک همراه، مراحل پذیرش سریع‌ و آسان انجام می‌شود. تنها نکته‌ی عجیبی که درباره بعضی از آن‌ها وجود دارد این است که گاهی فکر می‌کنند افراد ناشنوا به ویلچر نیاز دارند. البته اگر یک صندلی چرخ‌دار برایتان بیاورند آنقدرها هم بد نیست؛ می‌توانید راحت بنشینید و از سواری لذت ببرید!

با این حال، برخی از ناشنوایان همراهی یک دستیار را مفید می‌دانند و برخی دیگر آن را غیرضروری می‌دانند. طرفداران این نوع خدمات معتقد هستند که با کمک یک دستیار، از اطلاعیه‌های مربوط به پرواز خیلی زود مطلع می‌شوند. همچنین بدون نیاز به ماندن در صف‌های طولانی و تلاش برای منتقل کردن پیام خود به مسئولان هر بخش، با همراهی دستیاران به‌راحتی عبور می‌کنند. علاوه‌براین اگر از خدمات ویژه (VIP) استفاده کنید، ممکن است در حمل وسایل‌تان به شما کمک کند و شما را در مراحل سوار شدن/پیاده شدن از هواپیما نیز همراهی کند.

البته مخالفان استفاده از این نوع کمک‌ها نیز دلایل خوبی برای نظرشان دارند. از نظر آن‌ها با کمک گرفتن از دستیاران، مجبور می‌شوند تا با گروه سالمندان یا افراد دارای معلولیت شدید همراه شوند. در این صورت شما مجبور هستید تا در هر قسمتی از فرودگاه که باشید، چه در رستوران و چه در فروشگاه‌ها، منتظر تک‌تک افراد بمانید و همراه هم به نقطه‌ی بعدی بروید!

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

 

مشکل دیگری که وجود دارد این است که گاهی دستیاران از شما می‌خواهند تا برای مدتی طولانی در قسمت مخصوص کمک‌های ویژه منتظر بنشینید؛ یعنی دقیقا تا زمانی که برای آخرین‌بار اطلاعیه سوار شدن به هواپیمای شما اعلام می‌شود! این باعث می‌شود تا نتوانید گشتی در فرودگاه بزنید، خوراکی و نوشیدنی بخرید یا حتی به سرویس بهداشتی بروید!

با تمام نکاتی که درباره‌ی همراهی دستیاران در فرودگاه اشاره شد، اغلب به ناشنوایان گفته می‌شود که اگر به فرودگاه کوچک و نسبتا خلوتی می‌روند، به احتمال زیاد خودشان می‌توانند از پس کارها بربیایند. اما اگر به فرودگاهی بزرگ و پرجمعیت می‌روند، حضور دستیاران در کنارشان، کمک زیادی به آن‌ها خواهد کرد.

همان طور که در ابتدا گفتیم، سفر به سرزمین‌های جدید لذتی است که ناشنوایان نباید از آن محروم شوند؛ سفر کردن در بالا بردن روحیه و افزایش اعتمادبه‌نفس آن‌ها تاثیر بسزایی دارد. اگرچه مشکلات پیش روی این دسته از افراد بیشتر است، اما با دانستن نکاتی ساده می‌توانند تجربه‌ای منحصربه‌فرد را برای خود رقم بزنند.

قطعا افراد کم‌توان یا ناتوان جسمی برای سفر کردن، مشکلات زیادی را پیش روی خود می‌بینند که در بهترین حالت ناخوشایند است و در بدترین حالت دلهره‌آور و ناراحت کننده. ولی نکته‌ی بسیار مهمی که باید به این دسته از افراد یادآوری کرد این است که هرگز ناامید نشوند، چون برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد!

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

 

۶) پرسنل را از نیازهای خود آگاه کنید!

فرقی نمی‌کند که کجا باشید؛ بهتر است مسئولین و کارکنان آن محل را از نیازهای خود مطلع کنید. برای مثال اگر در هواپیما هستید، کادر پرواز می‌توانند به‌صورت جداگانه با شما صحبت کرده و مشکلات شما را حل کنند. اگر نمی‌توانید اطلاعیه‌های پرواز را بشنوید، از یک مهماندار بخواهید تا اطلاعات لازم را به شما بگوید. همچنین بد نیست اگر به اطرافیان خود بگویید که مشکل شنوایی دارید؛ به این طریق آن‌ها در زمان‌های اضطراری می‌توانند به شما کمک کنند.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۷) به شرایط خود در هنگام رزرو اقامتگاه اشاره کنید!

بهتر است تا هنگام رزرو اقامتگاه در مقصد موردنظر خود، یادداشتی را برایشان اضافه کرده و آن‌ها را از مشکل شنوایی خود آگاه کنید. می‌توانید پس از حضور در اقامتگاه نیز در این مورد با بخش پذیرش صحبت کنید. برای مسئولان اقامتگاه مهم است که بدانند میزبان فردی ناشنوا هستند؛ این اطلاعات کمک می‌کند در مواقع ضروری به شما هشدار دهند.

اگر از برنامه‌هایی نظیر «بوکینگ» (Booking) یا «ایربی‌ان‌بی» (Airbnb) استفاده می‌کنید، پس از رزرو اتاق، به میزبان پیام دهید و آن‌ها را از کم‌شنوایی یا ناشنوایی خود مطلع کنید.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۸) از اعتراف به ناشنوایی خود نترسید!

ممکن است در طول سفر در موقعیتی قرار بگیرید که حس کنید نمی‌توانید کسی را درک کنید. در چنین شرایطی اعتمادبه‌نفس خود را از دست ندهید، فقط کافی است تا به مخاطب خود بگویید ناشنوا یا کم‌شنوا هستید. اگر اطرافیان را از این موضوع مطلع نکنید، چطور انتظار دارید که آن‌ها متوجه شوند و ناگهان شیوه‌ی ارتباط خود را از زبان گفتاری به زبان اشاره تغییر دهند؟

از گفتن مشکل خود نترسید. هرچه تعداد افرادی که درباره ناشنوایی شما می‌دانند بیشتر شود، کارها خیلی سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود؛ ارتباط بهتری با مردم برقرار می‌کنید و دیگر نیاز نیست که مدام بگویید: «چه گفتید؟ تکرار کنید لطفا! من نمی‌توانم صدای شما را بشنوم.»

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۹) همیشه امتیازات و تخفیف‌های موجود را چک کنید!

فرقی نمی‌کند که برای گشت‌وگذار به کدام نقطه توریستی شهر می‌روید، همیشه درخواست تخفیف یا عبور رایگان (بدون نیاز به بلیت) کنید. چون بیشتر تورهای گردشگری، موزه‌ها، رویدادها، نمایشگاه‌ها و … امتیازاتی را برای بازدیدکنندگان ناشنوا در نظر می‌گیرند. پس درباره این شرایط سوال کنید و از امتیازاتی که برایتان موجود کرده‌اند نهایت استفاده را ببرید.اما بهتر است نکته‌ای که در این مورد وجود دارد را بدانید. از آنجا که ناشنوایی یک معلولیت نامرئی است، ممکن است برای اثبات حرف خود نیاز به ارائه مدرک داشته باشید، به‌خصوص اگر سمعک یا وسایل کمک‌شنوایی همراهتان نباشد!

مدرک شناسایی، کارت معلولیت یا یادداشت یک پزشک می‌تواند به دردتان بخورد. اما اگر دوست ندارید این مدارک مهم را با خود حمل کنید، توصیه می‌کنیم تا حتما عکسی از آن در تلفن‌همراه خود داشته باشید.

پس وقتی که به باجه بلیت‌فروشی رسیدید، به مسئول مربوط بگویید که ناشنوا هستید (می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید یا از قلم و کاغذ و برنامه یادداشت استفاده کنید) و در صورت نیاز مدارک خود را ارائه دهید. سپس یک بلیت رایگان به شما می‌دهند یا تخفیفی ویژه برایتان در نظر می‌گیرند.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰) دسترسی به اینترنت را فراموش نکنید!

تلفن هوشمندی که در دستان شما است می‌تواند یک همراه فوق‌العاده دوست‌داشتنی و حتی نجات‌دهنده زندگیتان باشد. بهتر است از مزایای اینترنت چه در گوشی همراه، چه تبلت یا لپ‌تاپ استفاده کنید و با دسترسی به اینترنت، هرچیزی را در هرجایی که لازم داشتید پیدا کنید.از اپلیکیشن‌های پرکاربردی مثل «گوگل مپز» (Google Maps) استفاده کنید تا برایتان مسیریابی کند و راه را به شما نشان دهد. همچنین می‌توانید اسم رستوران، پمپ بنزین، مراکز درمانی، فروشگاه‌ها و.. را تایپ کنید تا این اپلیکیشن آدرس دقیق آن را به شما بگوید.

10 نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

۱۰ نکته کاربردی برای ناشنوایان در طول سفر

 

در ادامه به چند نمونه از برنامه‌های جذاب برای ناشنوایان اشاره می‌کنیم که هم در طول سفر و هم برای زندگی روزمره کاربردی است:

Glide: یکی از سریع‌ترین برنامه‌های پیام رسان و مکالمه تصویری که به دردتان می‌خورد!

Google Voice: برای تبدیل گفتار به متن، می‌توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. این برنامه فقط برای گوشی‌های آیفون موجود است.

Whatsapp: یک اپلیکیشن پیام‌رسان کاربردی و آسان که امکان برقراری تماس تصویری را هم به شما می‌دهد.

FaceTime: گزینه‌ای مناسب برای تماس‌های تصویری. این اپلیکیشن فقط برای گوشی‌های آیفون موجود است.

Easy Talk Pro: از این برنامه برای تبدیل گفتار به متن (به‌صورت همزمان در مکالمات بین دو کاربر اندروید) استفاده می‌شود.

Dragon Anywhere: با گوش دادن به صحبت‌ها، گفتار را به صورت زیرنویس ترجمه می کند.

تاریخ نشر : ۲۱-۰۷-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=12251

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *