تور کانادا تابستان 99

اردن

1714 بازدید
اردن

اردن

اردن با نام رسمی پادشاهی اُردُن، از پادشاهی‌های عرب در غرب آسیاست که در شرق رود اردن قرار دارد. پایتخت اردن شهر امان است. جمعیت این کشور حدود ۱۰٫۲ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند.
نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن است.
اردن هم نام کشور و هم نام رود است. واژه اردن به معنای پالاینده و پالایه و همچنین نام گونه‌ای ابریشم است. با وجود این ابهام معنی، از دیرباز واژه اردن رایج بوده و گاه نیز به صورت کنعان بکار رفته‌است. روزگاری بدان مملکت موآب، مملکت ادوم و مملکت جلعاد نیز می‌گفته‌اند. در دوره‌های جنگهای صلیبی به آن نام ولایت‌های مونترال، کرک و مملکت لاتینی اورشلیم نیز داده شده‌است.

اردن

اردن

اردن با داشتن آثار باستانی بی ‌نظیر، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در بین کشورهای عربی محسوب می شود. سرزمین اردن با کشور های سوریه، عربستان سعودی، عراق و فلسطین همسایه می باشد. این کشور در قلب و مرکز خاورمیانه واقع شده است و نسبت به دیگر کشور های همسایه دارای آزادی، امنیت بوده و در حال پیشرفت می باشد. به خاطر وجود این ویژگی های بی نظیر، گردشگرانی که تمایل به سفر و کاوش در خاورمیانه را دارند، می توانند از این منطقه بازدید کنند.
با سفر به اردن می توانید شهر های باستانی جهان را از نزدیک مشاهده کنید، از صخره های گرانیتی، صحرا های دورافتاده و خلوت دیدن کنید و در دریای معروف مرده شنا کنید.

اردن

اردن

گردشگری یکی از بخش‌های بسیار مهم اقتصاد اردن است. جغرافیای این سرزمین و آرامش سیاسی آن- در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه پیرامون آن- باعث شده‌است تا اردن به موقعیت کنونی خود از لحاظ گردشگری دست یابد. فعالیت‌های اصلی گردشگری در اردن دربرگیرنده بازدید از مکان‌های تاریخی بی‌شمار و مناطق طبیعی بکر و جاذبه‌های فرهنگی-مذهبی اردن است. معروفترین جاذبه‌های گردشگری اردن شامل موارد زیر است:

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری

 • شهر پترا (Petra)

 • شهر جرش (Jerash)

 • دریای مرده، دریاچه‌ ی نمک (Dead Sea)

 • وادی روم (Wadi Rum)

 •  شهر ال کرک (Al-Karak)

 •  قلعه های بیابانی (Desert Castles)

 • شهر امان (Amman)

 • شهر مادابا (Madaba)

 • شهر عقبه (Aqaba)

 

شهر پترا (Petra)

بهترین و برترین جاذبه ی گردشگری کشور اردن شهر باستانی پترا می باشد و امروزه یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان به شمار می رود.

این شهر با نام های شهر سرخ یا شهر رز نیز شناخته می شود. روزگاری شهر پترا قبل از تصرف توسط رومی ها، پایتخت حکومت نباتیان بوده است. این شهر در طول قرون گذشته متروکه و فراموش گشت و در قرن ۱۹ میلادی دوباره کشف شد.

با گذر از دره های ماسه سنگی که به نام صیق معروف می باشند از پارک باستان شناسی پترا دیدن کنید. پس از صیق یکی از جواهرات گرانبها را خواهید یافت که احتمالا یک معبد یا یک قبر سلطنتی می باشد. آمفی تئاتر رومی، صومعه و نما های زیبای خیابان ها، دره ای بزرگ که از مقبره هایی پوشیده شده است، از دیگر جاذبه های گردشگری و مهم شهر به شمار می روند. برای تماشای مناظر باشکوه تر به سوی کوه هارون حرکت کنید تا از فراز شهر معماری سنگی و باشکوه پترا را تماشا کنید.

شهر پترا (Petra)

شهر پترا (Petra)

شهر جرش (Jerash)

هنگامی که بحث از آثار باقیمانده و خرابه های رومی به میان می آید، اکثر مردم مقصد های گردشگری اروپا را تصور می کنند، در حالی که شهر باستانی جرش مجموعه ی بسیار زیادی از ویرانه های یونانی و رومی را در خود جای داده است.

با سفر به این شهر شگفت انگیز تاریخی می توانید ارگ هادرین، که کهن ترین ارگ باقیمانده در شهر جرش است را تماشا کنید، قدمت این ارگ به قرن دوم میلادی باز می گردد. و بازدید از هیپودروم را فراموش نکنید.

هیپودروم میدان اسبدوانی و ارابه رانی بوده است، و کوچک ترین میدانی می باشد که توسط رومی ها ساخته شده است. بهتر است از موزه ی باستان شناسی جرش به کاوش و تحقیق درباره شهر بپردازید که مجموعه بی نظیری از هنر های دستی را در دید گردشگران قرار داده و نحوه ی شکل گیری و رشد شهر جرش را در طول قرون گذشته به بازدیدکنندگان توضیح می دهد.

شهر جرش (Jerash)

شهر جرش (Jerash)

دریای مرده، دریاچه‌ ی نمک (Dead Sea)

کشور اردن در خشکی محصور بوده و مرز آبی کوچکی دارد. پس از شهر عقبه، این کشور ساحل کوچکی در کنار دریای مرده دارد. دریای مرده کم ارتفاع و پست ترین نقطه‌ ی کره زمین را دارد و ۴۳۰ متر (۱.۴۰۰ فوت) پایین تر از سطح دریا می باشد و سطح شوری فوق العاده زیادی دارد.

تعداد زیادی بنا های تاریخی و مذهبی در این منطقه وجود دارد و حضرت مسیح توسط سنت جان، تعمید دهنده حضرت یحیی، در آب این دریاچه تعمید داده شده است. آب دریاچه مملو از مواد معدنی می باشد و محیطی برای کسب آرامش به شمار می رود.

به دلیل شوری بیش از حد به راحتی می‌ توانید روی آب شناور بمانید. برای استفاده از خدمات عالی در کنار این دریاچه، بهتر است که در یکی از هتل ها و تفرجگاه های لوکس در انتهای شمال شرقی دریاچه اقامت کنید و از خدمات اسپا و زیبایی بهره ببرید، غروب آفتاب بر فراز دریاچه را تماشا کنید، همچنین هنگام شب در این ناحیه می توانید نور های شبانه اورشلیم را ببینید. گردشگران زیادی برای بهره بردن از خدمات مفید دریاچه به این ساحل سفر می کنند.

دریای مرده، دریاچه‌ ی نمک (Dead Sea)

دریای مرده، دریاچه‌ ی نمک (Dead Sea)

 وادی روم (Wadi Rum)

وادی روم در قسمت جنوبی اردن واقع شده است، یک دره ی بیابانی که به داشتن چشم انداز های شگفت انگیز شهرت جهانی دارد.

در این ناحیه ی دورافتاده هیچ گونه امکانات اقامتی وجود ندارد و تنها بادیه نشین های بومی بدوین و قبایل عشایری در این مسیر برای مدت کوتاهی اقامت کرده و از این ناحیه گذر می کنند. اغلب صحرا ها را مانند تپه های کوچکی خواهید دید، در وادی روم کوه های ماسه سنگی و صخره های بلند گرانیتی شکل گرفته اند.

بسیاری از جاذبه های اصلی در ناحیه ی وادی روم طبیعی بوده و ساختار زیبایی از سنگ ها و رنگ ها را می توانید در این قسمت تماشا نمایید. کوه سنگی کوچک تری به نام ام فروت که ساختار متفاوتی دارد را بهتر است از نزدیک بازدید کنید.

رنگ های قرمز مایل به نارنجی که در سطح زمین دیده می شود این قسمت را به سیاره ای دیگر تبدیل کرده است و فیلم های علمی تخیلی مانند فیلم مریخی ها در این ناحیه ساخته شده است. همچنین بخش های زیادی از فیلم معروف لورنس عرب در وادی روم ساخته شده است و می توانید از خانه ی لورنس که به لورنس بهار نیز شهرت یافته، بازدید کنید.

وادی روم (Wadi Rum)

وادی روم (Wadi Rum)

 شهر ال کرک (Al-Karak)

گردشگرانی که به تماشای قلعه ها علاقه ی زیادی دارند، بهتر است که از شهر کرک بازدید نمایند. شهر ال کرک که به نام های کرک یا کیراک نیز خوانده می شود در قسمت جنوبی کشور اردن واقع شده است.

در این شهر مسیحیان زیادی در کنار مسلمانان زندگی می کنند و قلعه های شگفت انگیزی در سراسر شهر وجود دارد. قلعه ی قدیمی کرک که در جنگ های صلیبی مکانی مستحکم بود، در این شهر قرار دارد. این قلعه ی باستانی پس از غارت شدن توسط مسیحیان، تقریبا به مدت ۵۰۰ سال متروکه باقی ماند.

امروزه بخش هایی از قلعه بازسازی شده است که گردشگران می توانند به همراه تور از این قسمت ها بازدید کنند. در قسمت جنوبی قلعه موزه ی باستان شناسی کرک واقع شده است که دارای مجموعه های باستانی عظیمی می باشد و درباره تاریخ این ناحیه اطلاعات مفیدی در اختیار گردشگران قرار می دهد.

 شهر ال کرک (Al-Karak)

شهر ال کرک (Al-Karak)

 قلعه های بیابانی (Desert Castles)

بیابان های بخش شرقی اردن، در قسمت شرق شهر امان، مکانی مناسب برای تماشا و کاوش در مجموعه ای از قلعه ها می باشند. این قلعه های توسط حکومت امویان ساخته شده است و در طول جنگ ها برای دفاع بکار رفته اند و تعدادی نیز اقامتگاه خلیفه ها بوده اند. در این بیابان های وسیع زندگی و رفت آمد کار دشواری می باشد و وجود این قلعه ها باعث شده بود تا امویان بتوانند در این ناحیه زندگی کنند. هنگام عبور از این بیابان قلعه های بیشماری را خواهید دید. با ادامه دادن حلقه ی قلعه های موجود می توانید از سنگ سیاه، موزاییک های قصر حلابات، مکان باستان شناسی قصر حمام صرح و نقاشی های شگفت انگیز قصر امرا، از نزدیک دیدن کنید.

شهر امان (Amman)

 قلعه های بیابانی (Desert Castles)

قلعه های بیابانی (Desert Castles)

شهر عمان یا امان پایتخت کشور اردن می باشد و همچنین بزرگ ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور به شمار می ‌رود. هنگام سفر به اردن، گردشگران مدتی را در این شهر سپری می کنند.

آثار باقیمانده رومی زیادی در این شهر وجود دارد که مهم ترین آنها آمفی تئاتر بزرگ رومی و نیمفیوم یا سبیل الحوریات است که فواره عهد روم باستان می باشد. قلعه ی بزرگ شهر یکی از مهم ترین جاذبه های امان می باشد و در این ناحیه ساختار های محلی مهمی مانند معبد رومی هرکول و قصر سنگی بزرگ اموی قرار دارند که بهتر است فرصت بازدید را از دست ندهید. این قصر بر فراز شهر واقع شده است و هنگام اذان و نماز مسلمانان، می توانید چهره ای با نشاط و پر جنب و جوش شهر را تماشا کنید.

شهر امان (Amman)

شهر امان (Amman)

شهر مادابا (Madaba)

شهر مادابا در قسمت جنوب غربی اردن واقع شده است و منطقه ای کوچک، آرام، مملو از تاریخ غنی و سازه های مذهبی و هنر باستانی می باشد. این شهر به دلیل داشتن نقشه ی مادابا شناخته شده است، این نقشه های موزاییکی متعلق به قرن ششم می باشند که منطقه های هولی لند یا سرزمین مقدس، اورشلیم و دیگر مکان های مقدس را نشان می دهند.

نقشه ی معروف مادابا در کلیسای سنت جورج اردن کشف شده است. در صورتی که علاقه و تمایل به یادگیری درباره ی تاریخ و فرهنگ مادابا دارید، می توانید از پارک باستان شناسی مادابا و همچنین از موزه ی مادابا دیدن نمایید. بر فراز زیارتگاه سنت جان تعمید دهنده حضرت یحیی، صخره ها و برجی ناقوسی شکل وجود دارد، با صعود بر بلندی می توانید مناظر باشکوه و با عظمت مادابا را در یک نگاه نظاره کنید.

شهر مادابا (Madaba)

شهر مادابا (Madaba)

شهر عقبه (Aqaba)

شهر عقبه تنها شهر ساحلی و بندری در کشور اردن می باشد و همچنین یکی از قدیمی ‌ترین شهر های جهان محسوب می شود. اغلب این شهر را دروازه و پنجره ای به سوی دریای سرخ می نامند و از دیرباز یکی از مقصد های مهم اردن محسوب می شد. در این شهر فرهنگ مدرن و قدیمی در کنار هم به چشم می خورد، و قدمت شهر موجب شده تا بتوانید بنا های باستانی را بازدید کنید و با شرکت در تور های گردشگری از قلعه ی عقبه که به قرن ۱۴ میلادی تعلق دارد، بازدید نمایید.

گردشگران می توانند در هتل های بی نظیر و لوکس پنج ستاره که شهرت جهانی دارند، اقامت کنند. نام قدیمی شهر آیلا بوده است و امروزه ناحیه ی کوچکی به این نام وجود دارد، در آیلا می توانید بنای کوچک باستانی را مشاهده کنید که قدمت آن به قرن ششم میلادی باز می گردد و به خوبی در برابر آسیب ها محافظت شده است. تفرجگاه های ساحلی متعددی برای تجربه ی لذت بخش غواصی و آموزش غواصی در دریای سرخ وجود دارد که لحظات خوشی را برای گردشگرن به همراه دارد. با قدم زدن در قسمت های جنوبی عقبه می توانید از دور ساختمان های بلند فلسطین را نیز تماشا کنید.

شهر عقبه (Aqaba)

شهر عقبه (Aqaba)

دیگر آثار تاریخی و مذهبی

 • ام قیس شهری است که در محل شهر ویران شده گادارا که از شهرهای روم باستان هلنی است، قرار گرفته‌است.
ام قیس

ام قیس

 • عجلون که به خاطر قلعه الرباض اسلامی اش معروف است.
عجلون

عجلون

 • مدابع، مرکز گردشگری مذهبی اردن است که اماکن مذهبی مهمی را در خود جای داده‌است.
 • رود اردن، که یحیای تعمید دهندهدر آن عیسی مسیح را غسل تعمید داد.
 • کوهستان مبو (اردن)/ کوهستان مبو
کوهستان مبو

کوهستان مبو

 • آرامگاه جعفر پسر ابی طالب
 • آرامگاه زید پسر حارثه
 • آرامگاه عبدالله پسر رواحه
 • آرامگاه سعد پسر ابی وقاص
 • آرامگاه ابو عبیده عامر جراح
 • آرامگاه شرحبیل پسر حسنه
 • آرامگاه معاذ پسر جبل
 • آرامگاه ضرار پسر ازور
 • مقام پیغمبر ایوب
 • مقام پیغمبر شعیب
 • مقام پیغمبر یوشع بن نون
 • مقام پیغمبر هارون
 • غار اصحاب کهف
 • آثار جرش
غار اصحاب کهف

غار اصحاب کهف

تاریخ نشر : ۱۱-۰۶-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=11845

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *