نقش سفر در سلامت جسم و روان

نقش سفر در سلامت جسم و روان
نقش سفر در سلامت جسم و روان

نقش سفر در سلامت جسم و روان

امکان دارد معنای سفر در فرهنگ های مختلف، متفاوت باشد. اما همه آنها به معنی دستیابی به یک حس خوب و آرامش و نیز رها شدن از فشارها و خستگی های روزمره زندگی برای یک مدت مشخص است.

سفر کردن به انسان فرصت رها شدن از مشکلات و دغدغه های فکری را می دهد و باعث می شود خستگی های کاری و آشوب هایی که هر روز با آن ها مواجه می شود را برای مدت کوتاهی فراموش کند. این واژه ی پر اهمیت،باید  در میان بسیاری از خانواده های ایرانی نهادینه شود و از نقش سفر در سلامت جسم و روان خود آگاهی پیدا کنند.

هر چه بیشتر به سفر کردن بپردازیم، احساس رضایت و دلگرمی ما به زندگی بیشتر گشته و با انرژی و نشاط فراوان تری به سمت مقابله با مشکلات پیش خواهیم رفت.

نقش سفر در سلامت جسم و روان
نقش سفر در سلامت جسم و روان

سفر و فواید آن

 • مهم ترین تأثیرات سفر در سلامت روان

پزشکان معتقدند بسیاری از اختلالات و بیماری ها، ریشه در اعصاب و روان انسان ها دارند.  در جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، استرس ها و نا آرامی ها گریبان همه را گرفته است. تنش ها و خستگی های جسمی، از هر سو به هر کدام از ما فشار می آورد. بنابراین نیاز است انسان با سفر کردن، بهترین و موثر ترین درمان را در جهت بهبود روح و روان خود انتخاب کند.  مهم ترین تاثیرات سفر در سلامت روان فرد، تأمین نیازهای روان از طریق دستیابی به نشاط و آرامش فکری است.

نقش سفر در سلامت جسم و روان
نقش سفر در سلامت جسم و روان

 

از مهم ترین تاثیرات سفر در سلامت روان می توان به:

 • کاهش استرس ها و دغدغه های فکری

 • کاهش تنش های روحی و روانی

 • خارج شدن انسان از حالت های روزمرگی زندگی و رفتن به سوی نشاط و شادابی

 • دستیابی به تنوع دیداری و شنیداری و همچنین تعالی روابط اجتماعی

 • دستیابی به تجربه های مختلف و متنوع زندگی

 • افزایش حس صمیمیت و روابط دوستانه میان فرد و جامعه

 • تحکیم بنیان خانواده

 • دست یافتن به حس روحیه ی جمعی و حس مشترک گروهی

 • خواص سفر کردن

نقش سفر در سلامت جسم و روان
نقش سفر در سلامت جسم و روان

سفر کردن یک تجربه به حساب می آید و علاوه بر ایجاد تغییراتی شگرف در زندگی فردی، موجب می شود تا با انواع فرهنگ های مختلف جامعه آشنا شویم و به تجربه های بسیار شیرین و خاطره انگیز دست یابیم. در واقع با سفر کردن، از حالت های یکنواخت زندگی خارج می شویم و درک و فهم ما درباره فرهنگ ها و شیوه های مختلف زندگی نیز وسعت می یابد.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده، مهم ترین فواید سفر در سلامت روان فرد موجب بالا رفتن اعتماد به نفس، بالا رفتن عزت نفس، بهبود شخصیت فرد، ایجاد انگیزه، بالا رفتن توانمندی ها و همچنین شکوفایی استعداد های نهفته فرد در زندگی می شود. البته ناگفته نماند دستیابی به تمامی موارد گفته شده در گرو این است که در طول سفر به لحظات تنهایی و درگیری های روزمره زندگی فکر نکنیم.

نقش سفر در سلامت جسم و روان
نقش سفر در سلامت جسم و روان

 

 • مهم ترین تاثیرات سفر بر سلامت جسم

سفر کردن علاوه بر فوایدی که بر سلامت روح و روان آدمی و شخصیت فرد دارد می تواند در سلامت جسم نیز به عنوان دارویی قوی نقش آفرینی کند. از جمله فوایدی که سفر بر روی جسم انسان می تواند داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • بهبود خواب و رفع بی خوابی و همچنین تنظیم دقیق زمان خواب

 • تأمین ویتامینD مورد نیاز بدن

 • افزایش تحرک بدنی

 • افزایش اکسیژن مورد نیاز بدن

 • افزایش قدرت هوش

نقش سفر در سلامت جسم و روان
نقش سفر در سلامت جسم و روان
 • ضرورت های اجتماعی سفر

یکی از ضرورت‌های یک سفر سالم، کاهش میزان خشونت‌های اجتماعی فرد و نیز جلوگیری از انحرافات اجتماعی است. در واقع می توان گفت سفر کردن و آشنایی با فرهنگ های مختلف، رابطه مستقیمی با پویایی روابط اجتماعی و نیز زندگی شخصی دارد.

سطح سلامت جسمی و روانی فرد ارتقا می یابد و میزان آسیب های فردی و اجتماعی تا حد بسیار بالایی کاهش می یابد. از دیگر ضرورت های اجتماعی سفر، می توان به تغییر در نگرش اجتماعی افراد اشاره نمود.

لازم است بدانید که هر چقدر تفریحات و سفر کردن در میان جوامع افزایش یابد، میزان تصورات و باور افراد به کاهش تنش ها و استرس های اجتماعی نیز به همان اندازه افزایش می یابد و باعث پیشرفت جامعه به سوی دنیایی پر از نشاط و شادابی می شود.

اگر نگاهی به جوامع پیشرفته بیندازیم، متوجه می شویم با وجود تمامی پیشرفت ها و رشد و تعالی که در زمینه های مختلف داشته اند اما باز هم به تفریحات و سفرهای مختلف که باعث شود آن ها از درگیری های کاری و روزمره‌ به دور کند اهمیت بسیاری می دهند.

چه خوب است که اگر در جوامع ما هم تا این حد به سفر و تأثیر آن در سلامت روح و روان فرد اهمیت داده شود. لازم است فرهنگ سفر کردن در تمامی خانواده های ایرانی نهادینه شود تا جامعه ما به سوی یک جامعه سالم و شاد هر چه تمام تر پیش رود.

نقش سفر در سلامت جسم و روان
نقش سفر در سلامت جسم و روان

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *