تور کانادا تابستان 99

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

چگونه در دوران کرونا سفر هوایی ایمن داشته باشیم؟

 

  1.  در شرایط کنونی همه پزشکان و متخصصان شستن دست‌ها با آب و صابون برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا را از واجبات می‌دانند. از این رو، بر هر مسافری واجب است تا در طول سفر دست‌های خود را مرتب بشوید و از تماس آن‌ها با چشم‌ها و صورت خود خودداری کند. استفاده از ضدعفونی‌ کننده‌های الکلی نیز روش مناسبی برای رعایت این موضوع است.
  2. به همه افراد توصیه می‌شود از ایستادن در کنار افراد مشکوک و کسانی که سرفه می‌کنند خودداری کرده و از توقف در اجتماعات و شلوغی‌ها پرهیز کنند.
  3. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در سطح جهان به مشتریان خود توصیه می‌کنند هنگام خرید بلیط صندلی مجاور خود را نیز خریداری کنند. البته این تصمیم هزینه‌بر است، اما با تاکید بر این موضوع که خطر اصلی برای انتشار ویروس کرونا افرادی هستند که در اطراف شما می‌نشینند، شاید این عمل توجیه اقتصادی پیدا کند.
  4. یکی از مکان‌های رایج برای انتقال ویروس کرونا، سرویس‌های بهداشتی هواپیما هستند. بنابراین، حتی‌المقدور در سفرهای هوایی از رفتن به سرویس بهداشتی خودداری کرده درصورتی‌که مجبور به استفاده شدید، دست خود را با یک محلول ضدعفونی‌کننده به‌دقت ضدعفونی کنید.
  5. استفاده از ماسک برای مقابله با این ویروس از دیگر مواردی است که رعایت آنها در سفرهای هوایی الزامی است.
  6. ضمن اینکه نوشیدن آب فراوان و خودداری کردن از نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین‌دار می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را در سطح بالایی نگه داشته و سفر ایمن‌تری برای مسافران به همراه داشته باشد.
  7. در نهایت از آنجاکه، استرس به هنگام سفر می‌تواند احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش دهد، حفظ آرامش و خونسردی در طول سفر و خواب مناسب از دیگر مواردی است که باید در طوی سفر رعایت شود. چراکه، برخلاف تصور عامه هنگام خواب هم سیستم دفاعی بدن انسان کارایی لازم در برابر ویروس کرونا را خواهد داشت.
چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

پروتکل‌های بهداشتی که هواپیمایی‌ها باید رعایت کنند

علاوه‌بر موارد گفته‌شده، همه ایرلاین ها و خطوط هوایی کشور نیز ملزم به اجرای پروتکل‌های بهداشتی که از سوی نهادهای متولی مطرح شده، هستند. این پروتکل‌ها در قالب دستورالعمل‌هایی با هدف پیشگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت مسافران و خدمه پرواز تدوین شده‌ و در اختیار ایرلاین‌ها گذاشته شده ‌است.

 

براساس این پروتکل‌ها، همه شرکت‌های هواپیمایی فعال در کشور باید هواپیما را بعد از هر پرواز و قبل از مسافرگیری کاملا ضدعفونی کنند. علاوه‌براین، اطمینان از سلامت مسافران با روش‌هایی نظیر تب‌سنجی از دیگر اقداماتی است که در این دستورالعمل‌ها آورده شده‌است.

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

ضدعفونی کردن کانترها قبل از پذیرش مسافران، ضدعفونی کردن هواپیما قبل از ورود مسافران، بررسی سلامت مسافران قبل از سوار شدن به هواپیما، چک کردن دمای بدن مسافران قبل از ورود به هواپیما توسط دستگاه تب‌سنج پزشکی و… از دیگر اقداماتی است که ایرلاین‌های کشور برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در دستور کار خود قرار داده‌اند.

البته برخی از خطوط هوایی به رعایت این موارد اکتفا نکرده و اقدامات دیگری را نیز در دستور کار خود قرار دادند. به‌عنوان مثال، ایران‌ایر (هما) در کنار رعایت موارد یادشده بسته‌های بهداشتی حاوی یک جفت دستکش، یک عدد ماسک و دستمال مرطوب آنتی‌باکتریال را به‌صورت رایگان به همه مسافران خود ارائه می‌دهد.

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

ایران ایرتور نیز علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اقدام به ضدعفونی کردن هواپیما با استفاده از اشعه UV می‌کند.

برای داشتن سفر هوایی ایمن چه تمهیدات دیگری اندیشیده شده است؟

با توجه به اهمیت این موضوع، چند وقتی است که دفتر اداره کل نظارت بر عملیات هوانوردی معاونت هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری، صفحه ویژه‌ای با عنوان «۱۹-Covid » در سایت سازمان هواپیمایی کشوری راه‌اندازی کرده ‌است.

هدف از راه‌اندازی چنین صفحه‌ای این است که علاوه بر بارگذاری شیوه‌ها و پروتکل‌های مراقبتی در صنعت هوانوردی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، فرم خوداظهاری مسافران هوایی و همچنین بخشنامه تمدید خودکار اعتبار کلیه گواهینامه‌ها، تاییدیه ها و مجوزهای صادره از سوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز برای ارباب رجوع بارگذاری شود تا دیگر برای تمدید آنها نیازی به مراجعه حضوری فعالان صنعت هوانوردی نباشد.

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

چگونه در دوران کرونا سفرهوایی ایمن داشته باشیم؟

علاوه‌براین، تحلیلی که ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) در خصوص آثار سوء شیوع ویروس کرونا بر صنعت هوانوردی در دنیا ارائه کرده نیز برای آگاهی‌بخشی بیشتر، در این صفحه به مخاطبان ارائه شده است.

در این بخش از سایت سازمان هواپیمایی کشوری، لینک‌های مربوط به صفحات تخصصی کرونا در سایت‌های مرجع این صنعت شامل ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی)، یاتا (انجمن بین المللی شرکت‌های هواپیمایی)، ACI (شورای بین المللی فرودگاه‌های دنیا)، انجمن جهانی بهداشت در صنعت هوانوردی و همچنین سازمان جهانی بهداشت، بارگذاری شده که علاقه‌مندان می‌توانند با دسترسی به این صفحه به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنند.

تاریخ نشر : ۲۰-۰۹-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=12752

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *