تور کانادا تابستان 99

انواع گردشگری

1444 بازدید
انواع گردشگری

انواع گردشگری

در سپتامبر ۲۰۲۰؛ «سازمان جهانی گردشگری» (UNWTO) مقاله‌ای، منتشر کرد که در آن ضمن مروری بر تعاریف و اصطلاحات گردشگری، انوع گردشگری را نیز به ۱۴ دسته اصلی تقسیم کرده است. در این مطلب آخرین داده‌های این سازمان بین‌المللی را مرور می کنیم.

_ تعریف سازمان جهانی گردشگری از صنعت توریسم

«سازمان جهانی گردشگری» (UNWTO) در سال ۱۹۹۵ تعریفی جامع و مشخص از «صنعت گردشگری» بیان کرد که براساس آن :

«به مجموعه فعالیت‌هایی که افراد برای جابه‌جایی جغرافیایی از محل زندگی خود به مکان دیگر انجام می‌دهند، گردشگری می‌گویند. مدت زمانی که فرد به گشت‌وگذار و سفر می‌پردازد بین یک شب تا یک سال می‌تواند متغیر باشد. همچنین هدف گردشگران از این جابه‌جایی نباید کسب‌و‌کار یا اقامت طولانی‌مدت در محلی جدید باشد.»

انواع گردشگری

انواع گردشگری

 

انواع گردشگری

با یک جستجوی ساده در اینترنت نتایج متنوعی از انواع گردشگری را پیدا می‌کنید. از جمله مواردی که اغلب گردشگران به آن‌ها توجه می‌کنند می‌توان به «بودجه و هزینه‌ها در شهر مقصد»، «شرایط آب و هوایی» و «فرهنگ»، «جاذبه‌های گردشگری» و موارد مشابه اشاره کرد.لازم به ذکر است که گردشگری می‌تواند «درون‌مرزی» یا «برون مرزی» باشد و همزمان چند نوع گردشگری را باهم انجام دهید، در دنیای سفر و گشت‌وگذار هیچ‌چیز غیرممکن نیست!

آشنایی با انواع گردشگری می‌تواند به سفرهای‌تان هدف و روندی فقط و فقط ویژه شما بدهد. در ادامه مطلب ۱۴ دسته مهم انواع گردشگری طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری را خواهید خواند:

 

۱. گردشگری فرهنگی

گردشگری فرهنگی» (Cultural tourism ) یکی از اصلی‌ترین و محبوب‌ترین انواع گردشگری محسوب می‌شود که انگیزه اصلی افراد از انجام آن یادگیری، کشف، تجربه و بازدید از جاذبه‌های فرهنگی ملموس و ناملموس در «مقصد» است. این جاذبه‌های فرهنگی می‌تواند مجموعه‌ای از خصوصیات متمایز معنوی، عاطفی و اجتماعی باشد. میراث تاریخی و باستانی، فرهنگ غذایی، ادبیات، موسیقی، صنایع دستی، فرهنگ زنده اجتماعی، اعتقادات و سنت‌های مردم، هنر و معماری ساختمان‌ها یا سبک زندگی متفاوت، از جمله مواردی است که افراد را به گردشگری فرهنگی جذب می‌کند. «شکم‌گردها»، «گردشگری تاریک»، «موزه‌گردها» و «دانش‌گردها» همه از دسته گردشگری فرهنگی هستند.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

 

برای مثال اگر می‌خواهید به «جمهوری آذربایجان» سفر کرده و از نزدیک شهرت و ظرافت «فرش‌های آذری» را که شاهکار بی‌نظیری از رنگ و طرح هستند، ببینید، در دسته «گردشگری فرهنگی» قرار می‌گیرید، زیرا به قصد دیدن این میراث فرهنگی ناملموس به کشوری دیگر سفر کرده‌اید.

۲. گردشگری تجاری

«گردشگری تجاری» (Business tourism) در واقع سفری است که افراد به قصد انجام ماموریت‌های کاری یا هدف تجاری برای مدت زمانی کوتاه انجام می‌دهند. این سفر می‌تواند به قصد حضور در جلسه، انعقاد قرارداد یا اهداف سیاسی انجام شود. معمولا در فصل فستیوال‌ها و نمایشگاه‌های تجاری، شهری مانند «دبی» پر از گردشگران تجاری است که با هدف شرکت در سمینارها به این شهر سفر می‌کنند.

جالب است بدانید به «گردشگری تجاری»، «صنعت جلسات» نیز گفته می‌شود. چنین عنوانی به‌خوبی نشان‌دهنده فعالیت‌هایی است که در این نوع از گردشگری انجام می‌شود. گاهی «گردشگری تجاری» می‌تواند با سایر انواع گردشگری ترکیب شده و فرد در حین گذراندن اوقات فراغت خود به شرکت در جلسات یا انجام ماموریت‌های کاری نیز بپردازد.

«گردشگری سیاسی» یکی از انواع مهم گردشگری تجاری محسوب می‌شود که در آن سران دولت‌ها برای ملاقات با یکدیگر یا شرکت در جلساتی مانند «نشست سران خاورمیانه»، «نشست اوپک» یا «اتحادیه اروپا» به سفرهای کوتاه‌مدت می‌روند.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۳. اکوتوریسم

«اکوتوریسم» (Ecotourism) شیرین‌ترین و سازگارترین نوع گردشگری در جهان است. اساس این نوع گردشگری «احترام به طبیعت» و «حیات وحش» است. در واقع انگیزه اصلی گردشگران در چنین نوع سفرهایی «طبیعت مقصد» است.

افرادی در این دسته قرار می‌گیرند که هدف اصلی سفرشان مشاهده، یادگیری، کشف، تجربه و قدردانی از تنوع زیستی و فرهنگی با احترام به طبیعت و محافظت از محیط‌زیست و حیات‌وحش است. این نوع از گردشگری باعث افزایش آگاهی نسبت به تنوع زیستی، محیط طبیعی، خطراتی که آن‌ را تهدید می‌کند و تاثیر اعمال و تغییرات انسان بر زندگی جانوران و تغییرات آب و هوایی، می‌شود.

لازم به ذکر است که گردشگری اکوتوریسم با حداقل تاثیر منفی بر اکوسیستم و محیط‌زیست انجام می‌شود. برای مثال «اقامتگاه‌های بوم‌گردی» یکی از انواع «اکوهتل» در صنعت گردشگری بوده که با کمترین تاثیر بر محیط‌زیست و تخریب طبیعت ساخته شده‌اند.

اگر شما هم دوست دارید «اکوتوریسم» را تجربه کنید، «مالدیو» یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای شما خواهد بود. با سفر به این کشور می‌توانید «سفیر صلح مانتاری» شوید و به دیگران نیز محافظت از این سفره‌ماهی‌های غول‌پیکر اقیانوس هند را آموزش دهید.

اکوتوریسم

اکوتوریسم

۴.گردشگری غذایی

«شکم‌گردی» یا «گردشگری غذایی» (Gastronomy tourism) از جدیدترین انواع گردشگری بوده که هدف اصلی از آن آشنایی با «فرهنگ غذایی» سایر شهرها و کشورها است. تجربه آشپزی سنتی، خوردن غذاهای عجیب و غریب یا مطالعه علمی ادویه‌ها و نوع غذاهایی که در یک شهر و کشور پخت می‌شود از جمله فعالیت‌هایی است که «شکم‌گردها» انجام می‌دهند. «غذا و نوشیدنی» بخش مهم و دوست‌داشتنی سفر و فرهنگ مقصد موردنظرتان است. «گردشگری نوشیدنی» (Eno tourism) یکی از جدیدترین زیرمجموعه‌های گردشگری غذا محسوب می‌شود.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۵. گردشگری روستایی

«گردشگری روستایی» (Rural tourism) بر فعالیت‌هایی مانند کشاورزی، تجربه زندگی محلی و روستایی، ماهیگیری و گشت‌وگذار در روستاها مبتنی است. این نوع از گردشگری با فرهنگ شهرنشینی و زندگی شلوغ شهرها در تضاد است. سه مورد از ویژگی‌هایی که باعث می‌شود سفر بعدی‌تان در دسته گردشگری روستایی باشد، عبارتند از :

۱. تراکم پایین جمعیت در مقصد موردنظر

۲. چشم‌انداز، طبیعت، ساختار شهری، کشاورزی و جنگلداری در آن منطقه

۳. ساختار اجتماعی، فرهنگ محلی و سبک زندگی سنتی

اگر سفرتان را به قصد «مزرعه‌گردی» یا «کار داوطلبانه در روستاها» انجام می‌دهید، در دسته «گردشگری روستایی» خواهید بود.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

 

۶. گردشگری دریایی و ساحلی ( خلیج‌گردی)

آیا با دوستان‌تان عهد کرده‌اید تمام ساحل‌های جهان را ببینید؟ تبریک می‌گوییم، شما در دسته «خلیج‌گردها» (Coastal, maritime tourism) هستید. «گردشگری دریایی» (inland water tourism) از انواع دوست‌داشتنی و محبوب گردشگری است که در آن فعالیت افراد به دریا و ساحل مربوط شده و کارهایی مانند آفتاب گرفتن در ساحل، ورزش‌های آبی و ساحلی و غیره را شامل می‌شود. اصل اول این نوع گردشگری، مجاورت مقصد با دریا و اقیانوس است. بنابراین اگر به‌قصد دیدن دریا، سفر بعدی‌تان را انجام دهید در دسته «خلیج‌گردها» خواهید بود.

همچنین اگر سفر بعدی شما با «کشتی کروز» باشد بازهم در دسته «گردشگری دریایی» خواهید بود. این نوع از گردشگری موارد بسیار زیادی از قایق‌رانی تا فعالیت‌های آبی را شامل می‌شود.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۷. گردشگری ماجراجویی

«گردشگری ماجراجویی» (Adventure tourism) براساس فعالیت‌های بدنی که می‌خواهید در مقصد بعدی خود انجام دهید، تعریف می‌شود. این نوع از گردشگری بر ویژگی‌های جغرافیایی، سبک سفر، تعامل با طبیعت به‌همراه نوعی فعالیت بدنی مبتنی است. اگر عاشق «فتح قله»، «بانجی جامپینگ» یا «پرواز با پاراگلایدر» هستید و «هیجان» هدف اصلی سفرهای‌تان است، در دسته «گردشگری ماجراجویی» قرار می‌گیرید.

گاهی گردشگری ماجراجویی می‌تواند بسیار خطرناک یا فرای تصور باشد و برای انجام برخی از فعالیت‌ها نیاز به سال‌ها آموزش و آمادگی داشته باشید. رویای فتح «قله اورست» بسیار زیبا است اما وقتی تجربه‌ای در این زمینه ندارید؛ حتی فکر آن را هم از سرتان بیرون ببرید. در عوض نوع گردشگری ماجراجویانه خود را پیدا کنید. این نوع از گردشگری محبوب دل نسل جوان است و فعالیت‌های مختلفی از «پیاده‌روی طولانی‌مدت» تا «غواصی» و «رفتینگ» و «پرش از ارتفاع» را شامل می‌شود.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۸. گردشگری شهری

«گردشگری شهری» (Urban/city tourism) مخصوص عاشقان زندگی پیشرفته در شهرها و ساختمان‌های سربه‌فلک کشیده است. براساس تعریف سازمان جهانی گردشگری از «گردشگری شهری»، سفر و گشت‌وگذار باید در فضایی انجام شود که اقتصاد آن به کشاورزی وابسته نبوده و بر اساس مدیریت، تولید و تجارت و خدمات مختلف است. در دسترس بودن تمام امکانات، استفاده از تکنولوژی، وسایل حمل‌و‌نقل متنوع، تنوع فرهنگی، معماری ساختمان‌ها، شرایط زندگی اجتماعی و در دسترس بودن امکانات برای گذراندن اوقات فراغت از جمله مواردی است که در گردشگری شهری به آن توجه می‌شود.

اگر شما هم عاشق و شیفته معماری شهرها هستید، «استانبول» و «باکو» می‌توانند مقصد بعدی سفرهای‌تان باشد. این دو شهر جایی است که فرهنگ اروپا و آسیا به‌هم رسیده و تنوع فرهنگی از لباس‌ها تا ساختمان‌های شهر به‌راحتی قابل مشاهده است.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

 

۹. گردشگری سلامت

«گردشگری سلامت» (Health tourism) به نوعی از گردشگری گفته می‌شود که انگیزه اصلی مسافران از انجام آن کمک به سلامت جسمی، روحی و روانی یا معنوی خودشان به‌وسیله فعالیت‌های پزشکی یا ورزشی تحت نظر و مراقبت افراد متخصص است. معمولا افراد به‌منظور بازیابی روحی و آزاد شدن از دغدغه‌ها و فشار زندگی و کار با هدف بهبود عملکرد خود این سفرها را انجام می‌دهند. آرامش، دور بودن از اجتماع، وجود امکانات خصوصی، حضور پزشک، مربی یوگا و مدیتیشن، خدمات ماساژ و روان‌درمانی از جمله مواردی هستند که یک «گردشگر سلامت» به آن‌ها دقت می‌کند.

گردشگری سلامت یکی از زیرمجموعه‌های «گردشگری پزشکی» است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۱۰. گردشگری کوهستانی

«کوه‌گردی» یا «گردشگری کوهستانی» یکی از انواع گردشگری است که براساس فضای جغرافیایی و شرایط محیطی کوهستان‌های مقصد موردنظر مسافر تعریف می‌شود. ویژگی که باعث می‌شود یک مقصد در دسته «گردشگری کوهستانی» قرار گیرد، جغرافیای خاص کوه‌ها و تمایز آن منطقه با سایر مقاصد گردشگری است. تفاوت زیستی در کوه‌ها، بکر بودن و آرامش کوهستان، آب‌وهوای منطقه و ویژگی‌های نقشه‌برداری و امکان انجام فعالیت‌هایی مانند صخره‌نوردی یا پیاده‌روی کوهستانی از جمله مواردی است که افراد را به این نوع از گردشگری تشویق می‌کند.

برای مثال سالیانه عده زیادی برای دیدن شگفتی «کوه‌های سوزان جمهوری آذربایجان» یا «ارتفاعات قفقاز در گرجستان» به این منطقه سفر می‌کنند.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۱۱. گردشگری تندرستی

این نوع از گردشگری بر بهبود و تعادل زندگی در تمامی جنبه‌ها از سلامت روحی و روانی تا پیشرفت شغلی، فکری و معنوی مسافران تمرکز دارد. انگیزه اصلی از «گردشگری تندرستی» (Wellness tourism) شرکت در فعالیت‌هایی است که بازیابی روحی و روانی کمک می‌کند. معمولا «سالمندان» و «بازنشسته‌گان» یا افرادی که شرایط شغلی سخت و پرفشاری دارند، طرفدار شماره یک این مورد از انواع گردشگری هستند. لازم به ذکر است اغلب طرفداران گردشگری تندرستی از طبقه متمول یا لاکچری‌پسندان بوده که به دریافت یکجا و کامل خدمات در ریزورت‌های خصوصی و حضور راهنمای روحی و معنوی علاقه دارند. زوج‌های بازنشسته یا میانسال نیز از جمله مسافران «گردشگری تندرستی» هستند.

برای مثال جغرافیای جزایر دور از هم «مالدیو» و خدماتی که در ریزورت‌های غالبا خصوصی این کشور در اختیار مسافران قرار می‌گیرد، باعث شده تا مالدیو، یکی از «بهترین مقاصد گردشگری سلامت» در جهان شناخته شود.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۱۲. گردشگری آموزشی

«گردشگری آموزشی» (Education tourism) با هدف استفاده از «سفر» به‌عنوان وسیله‌ای برای «آموزش»، «تعلیم و تربیت» و «انسانی بهتر شدن» انجام می‌شود. گردشگری آموزشی بر بهبود دانش شخصی، رشد فکری و توسعه مهارت‌های فرد تمرکز دارد. بارها شنیده‌ایم که با سفر کردن چیزهای بسیار زیادی یاد می‌گیریم که به ما کمک می‌کند تا انسانی بهتر، صلح‌طلب و آرام‌تر باشیم. همین موضوع باعث شده تا سازمان جهانی گردشگری، «گردشگری آموزشی» را جزء اصلی‌ترین انواع گردشگری به‌شمار بیاورد.

گردشگری آموزشی می‌تواند با هدف انجام تحصیلات آکادمیک، شرکت در دوره‌های آموزشی، تقویت مهارت‌ها و اردوهای تعلیمی انجام شود. نمونه ساده گردشگری آموزشی، «سفرهای مدرسه‌ای» است که هرکدام از ما در طول دوران تحصیل خود حداقل یک‌مرتبه آن را امتحان کرده‌ایم. همچنین سفرهای شغلی که منجر به پیشرفت فرد می‌شوند یا نمونه دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی که در «استانبول» یا شهرهای دیگر برگزار می‌شود، از انواع گردشگری آموزشی هستند.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۱۳. گردشگری پزشکی

«گردشگری پزشکی» (Medical tourism) سفری است که به قصد استفاده از امکانات پزشکی یا قرار گرفتن تحت درمان سایر پزشکان انجام می‌شود. این نوع از گردشگری معمولا در شهرها و کشورهایی که از نظر امکانات و پیشرفت‌های درمانی زبانزد هستند، انجام می‌شود. مقصد اصلی مسافران شهری است که پزشکان حاذق در آن ساکن بوده یا از لحاظ پزشکی و درمانی بسیار پیشرفته است.

برای مثال بارها شنیده‌ایم که کشورهای اروپایی مانند «آلمان» و «سوئیس» از لحاظ امکانات پزشکی بسیار پیشرفته هستند و زمانی که درمانی برای یک بیماری در کشورهای محروم‌تر وجود ندارد، افرادی که از پس هزینه‌های این خدمات برمی‌آیند، برای درمان بیماری به اروپا سفر می‌کنند. گردشگری پزشکی کلیه مراحل درمان از تشخیص تا پیشگیری و توان‌بخشی و مراقبت‌های بعد از درمان را شامل می‌شود. لازم به ذکر است «خدمات پوشش بیمه مسافرتی» از جمله مواردی است که «گردشگران پزشکی» به آن اهمیت بسیار زیادی می‌دهند.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

۱۴. گردشگری ورزشی

آیا برای شرکت در «المپیک» برنامه‌ریزی می‌کنید؟ می‌خواهید «مسابقات گرند پریکس باکو» را از نزدیک شاهد باشید؟ برای شرکت در مسابقات جهانی ورزشی بورسیه شده‌اید؟ اگر سفرتان به قصد شرکت در یک رویداد ورزشی به عنوان ورزشکار یا تماشاچی است، در دسته «گردشگری ورزشی» (Sports tourism) خواهید بود. این فعالیت می‌تواند تجاری یا غیرتجاری (سرمایه‌گذاری در مسابقات ورزشی) باشد.

 

انواع گردشگری

انواع گردشگری

تاریخ نشر : ۲۴-۰۸-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=12515

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *