تور کانادا تابستان 99

جاذبه های جهانگردی بوشهر

جاذبه های جهانگردی بوشهر

 • قلعه خورجوج دشتی

 • کوه نمک دشتی

 • سواحل زیبای بوشهر

 • عمارت ملک
 • نخلستان های بوشهر

 • عمارت گلشن

 • گور دختر

 • آب انبار قوام

 • ساحل ریشهر همان لیان ایلامی

جاذبه های جهانگردی بوشهر

جاذبه های جهانگردی بوشهر

 

 • قلعه خورجوج دشتی

قلعه خورموج یا قلعه محمدخان دشتی در شهر خورموج با فاصله ۸۷ کیلومتری از شهر بوشهر قرار دارد. سفر به آن با خودرو حدود ۱ ساعت زمان می برد. قلعه در زمان قاجار و به سبک قلعه های سلجوقیان و ساسانیان ساخته شده است. متاسفانه بیشتر قسمت های قلعه تخریب شده و تنها یکی از برج های آن باقی مانده است. قلعه‌ی محمدخان دشتی که روزگاری بلندترین بنای شهر خورموج بوده و از همه ‌ی نقاط شهر نمایان بود، اکنون در ساخت و سازهای شهری گم شده است.

قلعه خورجوج دشتی

قلعه خورجوج دشتی

 • کوه نمک دشتی

گنبد نمکی جاشک در نزدیکی روستای گنخک در۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان قرار دارد و یکی از بزرگ ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید. وجود آبشارهای نمکی، چشمه های نمکی و دره گل کلم شگفت انگیزترین بخش گنبد است.

کوه نمک دشتی

کوه نمک دشتی

 

 • سواحل زیبای بوشهر

یکی از زیباترین جاذبه های بوشهر ساحل بی مانندش است. تقریبا ۸ ماه از سال هوای آن متبوع است. این استان بیشترین نوار ساحلی را در کشور دارد و قطب ساحلی کشور شناخته می شود. می گویند سال ها قبل، یک سیاست مدار انگلیسی بوشهر را دریایی ترین شهر جهان توصیف کرده بود به این معنی که وقتی از دور در کشتی به آن می نگری چنین به نظر می رسد که تا نیمه در آب قرار دارد و کرانه ای تشخیص داده نمی شود.

سواحل زیبای بوشهر

سواحل زیبای بوشهر

 • عمارت ملک

این عمارت تاریخی در فلکه بهمنی قرار دارد و در دوره قاجار به ‌دستور ملک ‌التجار (یکی از بازرگانان بزرگ) توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی ساخته شد. ملک التجار در یکی از سفرهای تجاری خود به شهر پاریس و ملاقات با یک فرانسوی، از خانه او خوشش آمد. سپس با استخدام معمار آن بنا و با افزودن خواسته‌ های خود، این ساختمان باشکوه را ساخت. در حال حاضر این عمارت مالک خصوصی دارد و امکان بازدید تنها با هماهنگی مالکان صورت می‌گیرد.

عمارت ملک

عمارت ملک

 

 • نخلستان های بوشهر

نخلستان های سر سبز مانند نگینی بر انگشتر این استان هستند. شهر دشتستان و آب پخش بیشترین تعداد نخل ها را در استان دارد. نخلستان‌ های سرسبز و سربه فلک کشیده ورودی شهر آب ‌پخش جلوه بسیار دیدنی به این منطقه داده است و هیچ مسافری را بدون توقف اجازه عبور نمی ‌دهد. وجود کانال‌ های پر آب‌ در دو سمت ورودی شهر آب ‌پخش، طراوت و نشاط خاصی به این منطقه بخشیده است تا مسافران نوروزی بتوانند از آب و طبیعت در کنار هم بهره ببرند. این نخلستان ها علاوه بر زیبایی خاص دارای تنوع بالا در خرما هستند. در این مناطق علاوه بر خرما، مرکبات، لیمو، انار و … نیز می روید.

نخلستان های بوشهر

نخلستان های بوشهر

 

 • عمارت گلشن

عمارت گلشن دارای سه طبقه است که طبقه‌ی اول شامل آشپزخانه، آب انبار، محل اقامت خدمه، حمام و دستشویی بود و طبقات دوم و سوم نیز جهت سکونت، پذیرایی از مهمانان و انجام امور تجاری و بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این عمارت چهار پله‌ی مارپیچی به سمت پشت‌بام وجود دارد. یک حیاط در مرکز این عمارت قرار دارد و اتاق‌های اطراف این حیاط با درهای چوبی زیبایی به هم مرتبط می‌شوند. اکثر این اتاق‌ها  پنج در دارند. صاحب این عمارت مسکونی- تجاری تاجر معروفی به نام گلشن بود. بعدها این عمارت توسط تاجر بوشهری دیگری به نام محمدرضا کازرونی خریداری گردید و در حال حاضر در اختیار میراث فرهنگی و گردشگری قرار دارد.

عمارت گلشن

عمارت گلشن                   

 • گور دختر

گور دختر یک آرامگاه سنگی است که در شهرستان دشتستان در استان بوشهر واقع شده است. ساخت این آرامگاه به زمان هخامشیان برمی‌گردد. بسیار شبیه به مقبره‌ی کوروش، اما کوچکتر از آن است. این بنا از تخته‌سنگ‌های بزرگ و به شکل مستطیل ساخته شده؛ تخت سنگ‌ها به صورت کاملا ابتدایی برش داده شده‌ و به وسیله‌ی بست‌های فلزی توکار به یکدیگر متصل شده‌اند. مانند دیگر بناهای زمان هخامنشیان، در ساخت این مقبره نیز از هیچ ملاتی استفاده نشده است.

در مورد این آرامگاه نظرات متعددی وجود دارد. آرامگاه مادر کوروش یا آتوسا، ماندانا، خواهر کوروش، دختر کوروش و… از جمله حدس‌ها و گمانه‌زنی‌هایی‌ست که در مورد این بنا وجود دارد. این آرامگاهِ چند هزار ساله یکی از نقاط جالب گردشگری در بوشهر است که می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید.

گور دختر

گور دختر

 

 • آب انبار قوام

آب انبار‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی مردم مناطق گرم و کویری کشور محسوب می‌شدند. در دورانی که خبری از آب لوله کشی نبود، مردم از آب انبار به عنوان مخزن آب شرب استفاده می‌کردند. اما در بخش‌های گرمسیری کشور همانند بوشهر، ساخت آب انبار نیاز به مهندسی بسیار خاصی داشت تا آب تبخیر نشود. به همین خاطر آب انبار‌ها را در دل زمین و درون خاک می‌ساختند تا آب در خنک‌ترین حالت ممکن قرار داشته باشد. آب انبار قوام بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست. قدمت این آب انبار به دوران قاجار باز می‌گردد و یکی از جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود. شما نیز بهتر است برای درک فرهنگ و سختی زندگی مردم جنوب در دوران قاجار، حتما سری به این آب انبار تاریخی بزنید. البته باید بدانید که تنها قسمتی از این آب انبار روی زمین قرار دارد و قابل رویت است اما این تنها همانند نوک کوه یخ می‌ماند. بخش اصلی زیر خاک قرار گرفته و امروزه تبدیل به یک رستوران سنتی شده و کاملا مورد بازسازی قرار گرفته است.

آب انبار قوام

آب انبار قوام

 

 • ساحل ریشهر همان لیان ایلامی

ریشهر نام ناحیه‌ای باستانی در ساحل خلیج فارس است که در فاصله‌ی هشت کیلومتری از بوشهر واقع شده است. این منطقه دارای تاریخی بسیار کهن است. براساس اشیاء، بناها و کتیبه‌های کشف شده در این ناحیه، گفته می‌شود که قدمت آن به هزاره‌ی سوم تا هزاره‌ی اول پیش از میلاد می‌رسد.

ساحل ریشهر همان لیان ایلامی

ساحل ریشهر همان لیان ایلامی

تاریخ نشر : ۰۵-۰۸-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=12411

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *