تور کانادا تابستان 99

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

مراسم عروسی اگر چه مراسمی رسمی در جهت پیوند میان دو نفر است،اما این تمام ماجرا نیست. مراسم، رسم و رسوم و بایدها و نبایدهای آن در فرهنگ‌های سرتاسر جهان و گاهی حتی از محله‌ای به محله یا شهری به شهر دیگر در کشوری واحد، امری متفاوت است. برخی از این رسم و رسوم آن‌قدر جالب و عجیب هستند که در همه جای جهان دهان به دهان می‌چرخند. در این مقاله ۱۰ رسم عجیب و جالب مراسم عروسی را در کشورهای مختلف بخوانید.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

مراسم عروسی  در خاندان سلطنتی انگلیس؛ کودکان ساقدوشند.

در مراسم عروسی خاندان سلطنتی انگلیس رسم بر این است که به طبق رسوم قدیمی دو کودک خردسال ساقدوش عروس خانم باشند. جالب است بدانید که در مراسم ازدواج ملکه الیزابت در سال ۱۹۴۷ این رسم اجرا نشد و هشت خانم که جوان‌ترین‌شان ۲۱ سال سن داشت ساقدوش عروس بودند.

پرنسس «دایانا» پنج ساقدوش داشت که کوچک‌ترین‌شان دختر‌بچه‌ای ۵ ساله بود. در مراسم عروسی دوشس «کیت میدلیتون» هم دو دختر بچه سه ساله ساقدوش‌های اصلی عروس بودند.

«مگان مارکل» عروس دو‌رگه خاندان سلطنتی انگلیس هم که همین اواخر ازدواج کرد با دو پسر‌بچه ساقدوش پا به کلیسای محل انجام مراسم عقد گذاشت و به نوعی سنت‌شکنی کرد.

یک رسم جالب دیگر در میان انگلیسی‌ها این است که عروس یک وسیله به رنگ «آبی» همراهش داشته باشد، انگلیسی‌ها معتقدند این‌ کار برای عروس و داماد خوش‌شانسی می‌آورد.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

مراسم عروسی در چین؛ یک عروس با سه پیراهن

در مراسم عروسی مدرن چینی، عروس خانم باید سه لباس برای شب عروسی تدارک ببیند.

لباس نخست لباسی موسوم به «qipao» است که لباسی گلدوزی شده با طرح‌های اژدهای طلایی و سیمرغ (نماد مردانگی و زنانگی در چین باستان) و از جمله البسه سنتی زنان چینی است. این لباس که در شب عروسی باید به رنگ قرمز باشد (  چینی‌ها اعتفاد دارند که رنگ قرمز نشانه خوش شانسی، خوشبختی بی پایان و دور نگه داشتن شیاطین و انرژی‌های بد از عروس و داماد است، به همین دلیل لباس سنتی داماد هم معمولا قرمز و با نقش اژدهای طلایی است).

پس از آن معمولا عروس‌های چینی لباس عروسی سفید و کلاسیک عروسی را که در همه جای دنیا به عنوان لباس عروس شناخته می‌شود، به تن می‌کنند. بعد از رفتن مهمان‌های غریبه و خودمانی شدن مجلس نوبت پوشیدن سومین لباس عروسی است که معمولا اسپرت و راحت است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چینی‌ها هم مثل ایرانی‌ها برای تعیین تاریخ عقد «ساعت» می‌بینند تا مراسم عروسی را در یک تاریخ خوش‌یمن برگزار کنند. در روز عروسی، داماد باید با همراهی دوستان و فامیلش دنبال عروس برود، عروس هم باید به گونه‌ای رفتار کند که انگار از رفتن به خانه داماد امتناع می‌کند و این رفتار تا زمانی ادامه دارد که داماد به تمام حاضران «شاباش» بدهد.

چینی‌ها رسم دارند در سنین زیر سی سال ازدواج کنند. معمولا به دختری که تا سی سالگی مجرد می‌ماند لقب «دوشیزه ابدی» می‌دهند. از جمله وسایل موجود در جهزیه دختران چینی «قیچی پروانه‌ای» برای تضمین جدا نشدن عروس و داماد و «گلدان» به عنوان نماد صلح و ثروت است.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

حلقه ازدواج در پای عروس هندی

قبل از برگزاری مراسم عروسی هندی، عروس و دوستان نزدیکش دستانشان را با نقش و نگارهای زیبا «حنا» می‌بندند. به این مراسم «Menhdi» می‌گویند، کار طراحی آن گاهی ساعت‌ها به طول می‌انجامد و به نوعی همان جشن سنتی «حنابندان» خودمان است.

لباس عروس سنتی هندی‌ها موسوم به «ساری» عموما به رنگ قرمز یا طلایی است و از لباس عروس سفید خبری نیست. داماد مسئول عوض کردن لباس عروس و پوشاندن ساری به تن اوست که نمادی از قبول مسئولیت عروس از سوی داماد است.

هندی‌ها حلقه عروسی را به جای گذاشتن در انگشت حلقه دست چپ در انگشت پای عروس می‌گذارد که البته رسمی نمادین است و بعدا به انگشت دست عروس منتقل می‌شود.

هندی‌ها به جای نقل و نبات روی سر عروس برنج و گل می‌ریزند و این کار را عروس و داماد هم برای برکت بخشیدن به زندگی‌شان انجام می‌دهند. بعد از گذاشتن علامتی با پودر نارنجی بر پیشانی عروس که نشان تاهل است، عروس خانم به جای عسل معجونی از ماست و عسل به دهان داماد می‌گذارد.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

پریدن از روی جارو؛ رسم ازدواج رمی‌ها و هندو‌اروپایی‌ها

یکی از رسوم اهالی رم باستان و هندو‌اروپایی‌ها که هنوز هم در مناطقی از اروپا و در مراسم عروسی سیاه‌پوستان آمریکا هم اجرا می‌شود، رسم «پریدن عروس و داماد از روی جارو» است. به نظر می‌رسد که این رسم در میان سیاه‌پوستان آمریکا به زمان بردگی آن‌ها برمی‌گردد. در آن زمان سیاه‌پوستان اجازه ازدواج قانونی نداشتند و بعد از این‌که اجازه ازدواج قانونی پیدا کردند، با پریدن از روی جارو به شکل سمبلیک رهایی خود را جشن می‌گرفتند.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

پرو؛ روبان کیک را بکش

در مراسم عروسی پروئی‌ها رسم جالبی اجرا می‌شود. دور کیک عروسی با روبان‌هایی تزیین می‌شود که از داخل کیک هم رد می‌شوند و حلقه عروس هم در یکی از این روبان‌هاست. قبل از بریدن کیک توسط عروس و داماد، دخترهای جوان حاضر در مراسم عروسی هر کدام یک روبان را می‌گیرند و شروع به کشیدن می‌کنند، هر کدام از دخترها روبانی که حلقه ازدواج در آن است نصیبش شود، عروس بعدی است.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

در اسکاتلند مراقب کیک خوردن‌تان باشید

اسکاتلندی‌ها معمولا با غریبه‌ها ازدواج نمی‌کنند و همسرشان را از منطقه یا فامیل خودشان انتخاب می‌کنند.

یکی از رسوم اسکاتلندی در میان پسران جوان مجرد این است که باید که یک سیب درختی را به گونه‌ای پوست بگیرند که در حین پوست کندن، پوست آن از وسط جدا نشود. سپس راس ساعت دوازده پوست سیب را دور سرشان می‌چرخانند، بعد آن را از بالای شانه چپ‌شان به هوا پرتاب می‌کنند، وقتی پوست سیب به زمین افتاد به شکل هر حرفی دربیاید همان حرف نخست نام همسر آینده‌شان است. لباس عروس نباید هیچ گره‌ای داشته باشد چون در زندگی گره می‌افتد.

در گذشته کیک عروسی (که نوعی نان کوچک بود) را مادر عروس می‌پخت. یک تکه از کیک را بالای سر عروس می‌بریدند و اگر آن به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شد، خوش‌یمن و نشانه ازدواجی موفق و بادوام بود. اما در سال‌های بعد پای کیک‌های مرسوم عروسی به مراسم ازدواج اسکاتلندی‌ها باز شد و عروس و داماد با یکدیگر کیک را می‌برند. در برخی خانواده‌ها رسم است که رویه کیک را با میوه تزئین می‌کنند و زیورآلات ارزان قیمت کوچکی هم درون آن قرار می‌دهند تا به این ترتیب مهمانان مجبور شوند که با احتیاط آن را بخورند و در حین خوردن به کیک عروسی چشم بدوزند.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

عروسی در ایتالیا؛ یک قطعه آهن در جیب کت داماد

تا سال‌ها پیش عروس‌های ایتالیایی به خصوص در منطقه توسکانی، لباس عروس مشکی می‌پوشیدند. جالب است بدانید پوشیدن لباس سفید از سال ۱۸۴۰ در اروپا مرسوم شد. تا آن زمان لباس سفید مخصوص مراسم عزا بود. در این سال ملکه ویکتوریا برای مراسم عروسی برخلاف رسم و رسوم خود لباس سفید پوشید. حالا دیگر عروس‌های ایتالیایی لباس سفید می‌پوشند.

در ایتالیا داماد برای دفع ارواح خبیثه، باید یک قطعه آهن در جیب کت خود بگذارد و عروس با تور سفید، صورت خود را از چشم بد بپوشاند. پاره کردن بخش کوچکی از این تور از نظر ایتالیایی‌ها خوش یمن است.

شیرینی سنتی روز عروسی در ایتالیا شیرینی «بادامی» است. بادام‌ها با پودر شکر تزیین شده‌اند و عروس و داماد آن‌ها را میان مهمانان تقسیم می‌کنند. تا پیش از آن‌که عروس و داماد شیرینی‌ها را خودشان شخصا تقسیم نکرده‌اند هیچ‌کس نباید شیرینی‌ها را ببیند. بد نیست بدانید که عروس‌های ایتالیایی در روز عروسی هیچ زیورآلات طلایی به خود نمی‌آویزند چون معتقدند که بدشانسی می‌آورد. در روز عروسی میهمانان به طرف عروس و داماد «کنفتی» (Confetti) که کاغذهای رنگی همراه با چیزی شبیه نقل با مغز بادام  هستند پرتاب می‌کنند، تا اجاقشان کور نباشد.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

مراسم عروسی در مکزیک؛ گره زدن عروس و داماد

مکزیکی‌ها برای تمام مراسم و حتی اتفاق‌های رسم و رسوم خاص خودشان را دارند که ریشه در اعتقاد آنان به خرافات قدیمی دارد. برای مثال داماد در روز عروسی حق ندارد تا مستقر شدن عروس در محراب کلیسا او را ببیند. پدر و مادر عروس، دخترشان را در مسیر کلیسا همراهی می‌کنند و دامادهای جوان آینده هم باید مراقب باشند چشم‌شان به دنباله لباس عروس بیفتد چون خوش‌یمن نیست. داماد در روز عروسی ۱۳ سکه طلا که سمبل عیسی مسیح و حواریونش است به عروس هدیه می‌دهد. مکزیکی‌ها هم هنگام خواندن خطبه عقد عروس و داماد را با یک روبان به هم وصل می‌کنند تا پیوندشان دیرینه بماند. رسم گره زدن عروس و داماد در میان ارتدوکس‌های یونان هم مرسوم است.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

رسم ازدواج آلمانی‌ها؛ شکستن کاسه و بشقاب

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید آلمانی‌های سختگیر و مقرراتی هم برای خودشان عقاید خرافی عجیبی دارند. برخی از این خرافات به مراسم عروسی مربوط می‌شوند.

برای مثال شکستن تعداد زیادی ظرف از سوی فامیل عروس و داماد که بعد باید زوج جوان خرده‌های شکسته را جمع کنند تا بعدها هم به همین ترتیب به جنگ مشکلات بروند، دزدیدن عروس توسط دوستان داماد و به زحمت افتادن داماد برای پیدا کردن عروس، و از همه مهم‌تر اره کردن یه تنه درخت در روز عروسی با دست راست توسط عروس و داماد به خاطر پیدا کردن شانس و موفقیت در زندگی مشترک.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

در مصر لیوان شربت را تا ته سر بکشید

اگر گذرتان به کشور مصر افتاد و در منزل یک خانواده مصری که اتفاقا دختر مجرد هم دارند مهمان شدید و برای پذیرایی به شما شربت تعارف کردند، مراقب باشید. شما باید تمام لیوان شربت را سر بکشید و هیچ چیز از آن باقی نگذارید. در غیر این‌صورت به عقیده مصری‌ها نصفه نوشیدن لیوان شربت سبب بدشانسی دختران مجرد خانواده می‌شود و احتمالا آن‌ها تا آخر عمر شانسی برای ازدواج پیدا نمی‌کنند.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

ارمنستان: به عروس و داماد ارمنی گفته می شود “روی یک بالش پیر شوید” و این عبارت را روی کارت دعوت هایشان چاپ می کنند و یا بر روی هدایای یادگاری که به میهمانان می دهند، حکاکی می کنند. عروس قبل از ورود به خانه ی داماد یک ظرف چینی را با پاشنه کفش می شکند.

چین: در مراسمی سنتی، عروس به والدین خود و خانواده همسر جدیدش به عنوان سمبل احترام، چای تعارف می کند. البته امروزه این مراسم صورت تازه ای دارد و داماد نیز با عروس در تعارف چای همراهی دارد.

هلند: یک رسم خیلی جالب ساختن ” درخت آرزو” است. در کنار میز عروس و داماد در تالار، یک شاخه درخت زیبا قرار می دهند و روی میزهای میهمانان، برگ های کاغذ که با ربان های رنگی تزیین شده اند قرار داده می شود. میهمانان ها، آرزوهایشان را برای زوج خوشبخت روی این کاغذها مینویسند و عروس و داماد بعدا آن ها را می خوانند و روی درخت آویزان می کنند.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

فرانسه: داماد ابتدا مادرش را در راهرو عروسی همراهی می کند و سپس نزد عروس می رود.

آلمان: گفته می شود شکستن ظرف و ظروف و جمع کردن تکه های شکسته، توسط عروس و داماد باهم قبل از مراسم عروسی برای آنان خوش شانسی می آورد. کار دیگری که ممکن است انجام شود این است که تمام دوستان و آشنایان هر قدر آشغال دارند جمع کنند و برای زوج بیاورند تا آن ها آشغال ها را کنار هم جمع کنند. این ایده برای این است که زوج آماده رویارویی با مشکلات زندگی شوند.

یونان: یک رسم یونانی این است که عروس و داماد در روز عروسی مثل ملکه و پادشاه رفتار کنند و به آن ها تاج هایی از طلا داده می شود. میهمان ها برای سلامتی عروس و داماد ظرف ها را به زمین میکوبند و میشکنند. این سنت در یونان از عجیب ترین آداب و رسوم ازدواج در جهان محسوب می شود.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

هند: عروسی های هندی معمولا چند روز طول می کشند و شامل مراسم زیادی می باشند. از جمله رنگ کردن دست و پای عروس که به آن “دِ هندی” می گویند. گل برگ هایی برای خوش شانسی روس سر عروس و داماد می ریزند. (رسم است که نزدیک ترین فامیل مرد عروس و داماد گل برگ ها رو بریزند تا زوج از ارواح شر در امان باشند.)

ایرلند: حلقه عروسی سنتی شان “کلد داگ” نام دارد و در آن دو دست که یک قلب تاجدار را گرفته اند وجود دارد. دست ها سمبل وفاداری هستند و قلب نشانه عشق است و تاج نیز افتخار را نشان می دهد، چیز دیگری که اعتقاد دارند برای عروس می تواند خوش شانسی بیاورد، نعل اسب است. آن ها نعل اسبی را به دست گل عروس آویزان می کنند، طوری که دو انتهای نعل اسب روبه بالا باشد، چراکه معتقدند که بدین صورت نعل اسب خوش شانسی را گرفته و در خود نگه می دارد. یک طرح پرطرفدار دیگر ” گره عشق” است و در واقع از درهم پیچیدن خطوط و روبان های مختلف ایجاد می شود و سمبل دوام و اتحاد است. گاهی از یک ” شبدر چهار پر” نیز استفاده می شود که هر یک از پرها نماینده چیزی است: اولی سمبل امید، دومی سمبل وفاداری، سومی سمبل عشق و چهارمی سمبل خوش شانسی است. یک سمبل ملی دیگر ایرلندی ها “چنگ” است. چراکه ایرلندی ها باستان برای نوازندگان چنگ بالاترین ارزش را نسبت به نوازندگان دیگر قائل بودند، نوازندگان چنگ، برای مهم ترین افراد حکومتی می نواختند. کار جالب دیگری که در عروسی ایرلندی ها انجام می شود این است که یک میهمان، آوازی که دارای کلمه “عشق” است را می خواند. آداب و رسوم در ایرلند از زیباترین آداب و رسوم ازدواج در دنیا می باشد.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

ایتالیا: یکی از قدیمی ترین سنت ها دادن بادام با روکش شکلاتی است (یا شکلات با مغز بادام) و این کار را به عنوان نمایش سمبل طبیعت تلخ و شیرین ازدواج انجام می دانند و این شیرینی ها را در حریر می پیچیدند طوری که هر بسته ۵ عدد باشد، چرا که ۵ را عدد خوش شانسی می دانند.

ژاپن: ژاپنی ها مراسم “سان سان کو” یا سه به سه دارند که دارای معنی و مفهوم عمیقی است. این مراسم توسط عروس و داماد اجرا می شود. هر کدام سه جرعه از هریک از سه لیوان نوشیدنی می نوشند. هر سه جرعه سمبل غلبه بر سه ضعف و خطای بیشتر یعنی؛ تنفر، هوای نفس و جهل است. “کو” به معنی عدد ۹ و در فرهنگ ژاپن یک عدد خوش است.

کره: گفته می شود که اردک و غاز حیواناتی هستند که تا آخر عمرشان تنها یک جفت دارند. در فرهنگ کره از این دو حیوان به عنوان سمبل وفاداری و صداقت در مراسم عروسی استفاده می شود.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

مکزیک، فیلیپین و اسپانیا: در فرهنگ لاتین داماد به عروس ۱۳ سکه می دهد که نماینده مسیح و ۱۲ پیرو اوست. کشیش این سکه ها را با دعای خیر تقدیس می کند و این سکه ها، پیمان و عهد داماد جهت نگهداری و مواظبت از همسرش هستند.

سوئد: یک سنت قدیمی و پرطرفدار سوئدی این است که عروس در کفش هایش سکه حمل می کند، یک سکه نقره در کفش چپ از طرف پدرش و یک سکه طلا در کفش راست از طرف مادرش برای این که عروس هیچ وقت بی پول نباشد.

ویتنام: مادرشوهر باید روی عروس گچ صورتی بریزد که سمبل آینده ای صورتی برای زوج است.

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

تاریخ نشر : ۰۵-۰۶-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=11794

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *