تور کانادا تابستان 99

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

هر کشور به علت دارا بودن محصولی خاص در جهان زبانزد است. اکثر مردم این ویژگی منحصر به فرد را در قالب بهترین، بزرگترین یا بیشترین بیان میکنند. این ویژگی خاص آن کشور را در رتبه های مختلف قرار میدهد. برخی از کشور ها از لحاظ جمعیت، برخی محصولات بومی، برخی منابع طبیعی و … در این فهرست قرار دارند. در ذیل به اختصار به چند مورد از کشورهای بزرگ و محصول ویژه ی آنها خواهیم پرداخت.

چین :بزرگترین تولید کننده برنج در جهان است.

هند: بزرگترین تولید کننده شیر در جهان است.

برزیل: بزرگترین تولید کننده قهوه در جهان است.

مکزیک: بزرگترین تولید کننده نقره در جهان است.

ویتنام: بلند ترین غار جهان را دارد.

ترکیه: کشوری که بالاترین جمعیت پناهنده را در جهان دارد و از آن میزبانی می کند.

ایران: تقویم این کشور دقیق ترین تقویم ای است که مورد استفاده قرار میگیرد.

فرانسه:بزرگترین تولید کننده عطر در جهان است.

عراق: اولین جایی که در آن سیستم نوشتن و ثبت خاطرات و تاریخ انجام شد.

مالزی: بزرگ ترین غار ها در این کشور واقع شده است.

عربستان سعودی: بزرگترین صادر کننده نفت در جهان است .

کره ی جنوبی: بالاترین تعداد ثبت اختراع در جهان را دارند.

کانادا: طولانی ترین خط ساحلی در جهان.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

 

حقایق جالب و شگفت انگیز درباره نام کشور‌ها

 آیا تا به حال به ریشه ی اسم یک کشور یا منطقه فکر کرده اید؟ دلیل نامگذاری هر کدام از آنها چیست و چرا مردم از آن استفاده میکنند؟ هر کدام چه معنایی دارند؟ آیا منطقه ی جغرافیایی یا شرایط زیست محیطی در نامگذاری هر منطقه موثر است؟

اسپانیا:
به دلیل پراکنده بودن خرگوش‌های زیاد در اسپانیا و شبه جزیره ایبری، این نام روی آن گذاشته شده است.
پس از ورود گروهی از تاجران به این منطقه، با مواجه شدن با تعداد زیادی خرگوش، که در گویش محلی آنها Hispania نامیده میشد، این منطقه را» جزیرهٔ خرگوش کوهی  «نامگذاری کردند.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

ایران:
کهن‌ترین نام ایران در زبان‌های ایرانی Iranovich در پارسی باستان است؛ و در پارسی میانه Ērān است و به معنای “سرزمین نژاد آریایی” است. و واژهٔ آریا به معنای “آزاده/اصیل/نجیب” است که هندو ایرانی‌ها برای نامیدن خود به کار می‌بردند.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

 

آفریقای جنوبی:
نامی لاتین یونانی و به معنای سرزمین بدون سرما (آفتابی)” است.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

ایرلند:
از واژه ایرلندی Éire، به معنای سرزمین حاصلخیز” یا “سرزمین Eriu ایزدبانوی حاصلخیزی و باروری”.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

پرتغال:

نام فارسی آن احتمالاً برگرفته شده از پرتغالی Portugal است. از لاتین میانه Portucale، از لاتین portus (بندر) و Cale (بندر کاله). شاید از نام قومی گائلیک که در شمال رود دورو می‌زیستند.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

تاجیکستان:
«سرزمین تاجیک ها» از فارسی «تاجیک» (تاجدار) به معنای «کشور آزادگان». سرزمین تاجیکان در کهن‌ترین زمان‌ها توران نام داشت و آن را ورازرود و فرارود و ماوراءالنهر هم می‌خواندند.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

تایلند:
از تایی thai (قوم محلی) “آزاده” یا “سرزمین آزادگان” گرفته شده است.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

 

نکاتی پیرامون ترکیه

یکی از گردشگرپذیر ترین کشور های جهان ما بین دو قاره آسیا و اروپا که سالیانه میلیون ها نفر جذب دیدنی های آن میشوند، کشور ترکیه است.ترکیه با قرار گرفتن در همسایگی ایران در برخی از آداب و رسوم و فرهنگ با ایران وجه اشتراک دارد.دانستن این شباهت ها یا تفاوت ها قبل از سفر به این منطقه باعث میشود گردشگران در زمان اقامت خود بیشتر جذب ویژگی های منحصر به فرد آن شوند.
در ذیل با تعدادی از عقاید و رفتار مردم و جاذبه های این کشور آشنا خواهیم شد.

(( پاموکاله))  در ترکیه که نام آن به معنی «قلعه‌ی پنبه‌ای» است، مجموعه‌ای زیبا با چشمه‌های معدنی منحصربه‌فرد است.

حوضچه های سفید از سنگ تراورتن و براق و استخرهای گرم و پاموکاله یکی از جاذبه های ترکیه است که هر ساله گردشگران بسیاری را جذب می کند. آبهایی از مواد معدنی از بالای کوه همانند آبشاری به پایین کوه سرازیر می شوند و در بین راه حوضچه هایی را ایجاد می کنند که مکان مناسبی برای شنا نیز هستند. به این حوضچه های آبگرم پاموکاله ترکیه قلعه پنبه ای نیز گفته میشود. قرار گرفتن این منطقه در کنار ویرانه های قابل توجه شهر یونان-رومی هیراپولیس به زیبایی این منطقهرا دوچندان کرده است. این ترکیب منحصر به فرد شگفتی های طبیعی و ساخت بشر، این منطقه را به  یک سایت میراث جهانی یونسکو تبدیل کرده است.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

دوستی با ترک ها

اگر به ترکیه سفر کردید و به مهمانی یکی از دوستان خود دعوت شدید، در حین ورود به جمع، از بزرگ‌ترین فرد جمع شروع به سلام و احوال پرسی کردن کنید. با وجودی که در ترکیه مردم فقط به زبان ترکی صحبت میکنند و بر زبان دیگری مسلط نیستند، اصلا نگران نباشید که از عهده این کار بر نمی آیید. فقط کافی است قبل از سفر چند کلمه ی مورد نیاز برای سلام و احوال پرسی را یاد بگیرید. فقط به خاطر داشته باشید که در سلام شما باید خیلی محکم دست بدهید ولی در خداحافظی دست دادن لازم نیست.

اگر در جمع دوستان خود در ترکیه فرد سالخورده ای حضور داشت، نخست شما باید دست راست او را ببوسید و سپس پیشانی‌تان را بر دست او ب‌گذارید. برای جوان ها همان رسوم همیشگی حاکم است.

فراموش نکنید که در ترکیه استفاده از القاب مثل مهندس یا دکتر رایج نیست ولی بهتر است ک از کلماتی چون خانم یا آقای … استفاده شود.

 

روابط در ترکیه

ترک‌ها بیش از هر چیزی به سن و سال اهمیت می‌دهند و این مسئله ای است که در روابطشان نیز صادق است. از مین رو هر چه عمر رابطه شما با یک ترک بیشتر باشد او برای شما کارهای بیشتری انجام خواهد داد و شما برایش عزیزتر خواهید بود.

مهمان نوازی مردم این منطقه زبانزد است و آنها تلاش می‌کنند از هر موقعیتی برای شاد کردن دیگران استفاده کنند. آنها تمام تلاش خود را به کار میگیرند که شما لحظه‌ای احساس نکنید غریبه‌اید و از آنجا نهایت لذت را ببرید. این خصوصیت اخلاقی در مهمانی‌ها و دورهمی هایشان کاملا مشخص است به طوری که از هیچ‌گونه پذیرایی‌ برای مهمان کوتاهی نمی‌کنند. دعوت غریبه و آشنا برای مهمانی در فرهنگ مردم ترکیه و به خصوص استانبول، جایگاه خاصی دارد. ممکن است تنها چند روز کسی را بشناسید ولی او شما را به یک عروسی دعوت کند.

رسم جالبی برای مهمانی در بین مردم ترکیه رواج دارد. در مهمانی ها میزبان بشقاب شما را تماماً پر خواهد کرد و اگر ذره‌ای غذا در بشقاب باقی بماند، بی احترامی تلقی شده و تصور می‌شود که شما غذا را دوست نداشته‌اید. همچنین ترک کردن زود هنگام میهمانی هم نشان دهنده این است که به شما خوش نگذشته است و میزبان را ناراحت می‌کند.

فراموش نشود قبل از ورود به منازل کفش های خود را از پا خارج کنید زیرا بیشتر مردم استانبول مسلمان‌اند. اغلب از شما خواسته می‌شود که کفش‌های خود را در بیاورید و در عوض به شما دمپایی رو فرشی می‌دهند.

از رفتار های مشابه ترک ها با ایرانیان میتوان به عادت  بردن غذا یا شیرینی برای همسایگان اشاره کرد که در این صورت آن‌ها ظرف را خالی برنمی‌گردانند.

شاید یکی از مهم‌ترین نکات درباره فرهنگ مردم ترکیه و به خصوص استانبول این باشد که درهمه ی محله های آن قهوه خانه وجود دارد. معمولا مردم محلی‌برای صرف چای و صحبت و دیدار دوستان در آن جا جمع می‌شوند و درباره تمامی مسائل صحبت می‌کنند.

فراموش نکنید هنگام صحبت با مردم ترکیه ارتباط چشمی داشته باشید وگرنه دروغگو محسوب خواهید شد.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

هدیه در ترکیه

هدیه دادن و هدیه گرفتن در روابط دوستانه‌ مردم ترکیه پسندیده است و بخشی از فرهنگ این مردم است. برای هدیه دادن می‌توانید از صنایع دستی، وسایل تزئینی و یا سنتی خاص و اجناس لوکس استفاده کنید.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

غذا

تنوع غذایی بسیاری در ترکیه وجود دارد و مردم توجه فراوانی به غذا خوردن نشان می‌دهند. وعده غذایی اصلی این مردم شام است که همیشه با گوشت و نان و سالاد سرو می‌شود.

با وجود تمامی این غذاهای جذاب، جالب است که بدانید چای و قهوه ارزش ویژه‌ای برای مردم این کشور دارد و با چیزی قابل قیاس نیست.

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، حتما غذاهای محلی ترکیه را هم امتحان کنید، چون با ذائقه‌ی ایرانی‌ها هم سازگاری دارد و سفر خاطره‌انگیزتری برایتان رقم خواهد زد. از معروف ترین این غذا ها میتوان به دونر، ایچلی کوفته (کوفته‌ی مغزدار)، لاهماجون،  مزه، انواع کباب‌ها، مانتی، کادین بودوکوفته، ایزگارا بالیک (ماهی تنوری) و باقلوا اشاره کرد.

برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

حقایقی جالب در مورد ترکیه

 • دو اثر باستانی از عجایب هفت‌گانه‌ی جهاندر ترکیه قرار دارد؛ این آثار «معبد آرتمیس» و «آرامگاه هالیکارناسوس» است.
 • قدیمی‌ترین کشتی شکسته‌ی جهان (کشتی غرق شده) در شهر «کاس» ترکیه کشف شد که در «موزه‌ی باستان‌شناسی زیر آب» در معرض دید عموم قرار گرفته است.
 • نام قبلیاستانبول «قسطنطنیه» بود. این شهر پایتخت امپراتوری روم بود.
 • استانبول به مدت ۲ هزار سال پایتخت ۳ امپراطوری بزرگ بود: رم، عثمانی و بیزانس.
 • غذاها و خوراکی‌های ترکیه بسیار خوشمزه هستند و شهرت جهانی دارند. از مشهورترین غذاهای این کشور به می‌توان به انواع کباب و غذاهای دریایی اشاره کرد.
 • فروشندگان خیابانی بستنی در ترکیه برای جذب مشتری دلقک می‌شوند و برنامه‌های سیرک اجرا می‌کنند!
 • مشهورترین قهوه‌ی جهان در ترکیه تولید می‌شود.
 • هفت کلیسا که در الهامات یوحنا ذکر شده است در ترکیه قرار دارد: افسس، پرگامون، ازمیر، سارد، تیاتیرا، لائودیکیه و فیلادلفیا.
 • در ساختمان‌های عمومی ترکیه معمولان در سقف‌ها پیکان‌های سیاه و سفیدی قرار دارد که جهتمکه، خانه‌ی خدا را نشان می‌دهد که مقدس‌ترین مکان برای مسلمانان در زمین است.
 • استانبول تنها شهری در جهان است که نصف آن در قاره‌ی اروپا و نصف دیگرش در قاره‌ی آسیا قرار گرفته است.
 • استانبول بزرگترین شهر ترکیه است اما پایتخت آن آنکارا است.
 • بوقلمون که به زبان انگلیسی به آن «Turkey» گفته می‌شود، نام خود را از کشور ترکیه (Turkey) گرفته است.
 • بیشتر ترک‌ها تا سال ۱۹۳۴ نام خانوادگی نداشتند!
 • علی‌رغم این که کلاه‌های «فس» جزو پوشش سنتی مردم ترکیه بود اما امروزه کسی از این کلاه‌ها بر سر نمی‌گذارد. در سال ۱۹۲۵ گذاشتن این کلاه‌ها ممنوع اعلام شد.
 • در ترکیه چندین زبان به‌جز زبان رسمی وجود دارد و تحصیل به زبان ترکی برای همه‌ی مردم مهیا است!
 • عید قربان و عید فطر بزرگترین اعیاد در ترکیه محسوب می‌شوند.
برترین های هر کشور

برترین های هر کشور

 

 

 

 

تاریخ نشر : ۰۵-۰۴-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=11191

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *