تور کانادا تابستان 99

آنچه باید در مورد تاریخچه جزیره زیبای کیش بدانید

آنچه باید در مورد تاریخچه جزیره زیبای کیش بدانید

یکی از جزیره‌های خلیج فارس که می توان به آن اشاره کرد جزیره کیش است این جزیره که در استان هرمزگان و از جاهای دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است از زیبایی بی نظیری برخوردار است.جزیره کیش در گذشته، آن را به نام «قیس» می‌شناختند. شکل این جزیره بیضی‌مانند می باشد. از دانستنی های جالب در خصوص جزیرۀ کیش اینکه این جزیره از شمال به سرزمین پیوسته ایران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به کشور امارات متحده عربی و از غرب به کشورهای بحرین و عربستان منتهی می‌شود.

  • آثار باستانی جزیره کیش
  • شهر تاریخی حریره کیش
  • شهر زیرزمینی کاریز کیش
  • کشتی یونانی کیش

آثار باستانی جزیره کیش

در جریان فعالیت‌های عمرانی جزیره کیش و در برخی از پژوهش‌های باستان‌شناسی محدود گذشته آثاری در سطح جزیره پیدا شده است که ارزش فراوانی دارد و مجموعه جذابی را تشکیل می‌دهد که هم اکنون بخشی از آن در ساختمان کانون هنر در معرض بازدید عموم قرار دارد.

سکه‌های ایرانی و خارجی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی، ظروف مسی، مفرغی و سفالین، سنگ نوشته‌های اوایل دوره اسلامی (به خط کوفی)، سنگ قبر و یک عراده توپ از جمله آثاری هستند

شهر تاریخی حریره کیش

شهر تاریخی حریره کیش حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد.آن چه امروز از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است.بندر شهر تاریخی حریره یک شهر یک پارچه و متمرکز با معماری برون‌گرا بوده و از معماری دفاعی و درون‌گرای دیگر شهرهای تاریخی ایران در آن نشانی نیست.

شهر حریره

شهر حریره

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش یا همان قنات کیش بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و از آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تأمین می‌کرده و بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد.جالب است بدانید که شهر کاریز در عمق ۱۶ متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن مملو از سنگواره ، صدف و مرجانهایی است. کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع شده و تنها بنایی است که سقف مملو از صدفها و مرجانهای طبیعی است.

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

کشتی یونانی کیش

داستان کشتی معروف کیش از این قرار است که در یک روز گرم تابستان ، چهارم مرداد سال هزار سیصد و چهل و پنج هجری شمسی که از بندر امام خمینی عازم یونان بوده است در عرض جغرافیایی ۲۶ و ۲۰ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۵۳ و ۵۴ درجه شرقی به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورینوکو، یدک‌کش هلندی برای بیرون کشیدن این کشتی به ثمری نرسید. تماشای غروب خورشید در پشت ” کشتی یونانی ” فراموش نشدنی است.

کشتی یونانی

کشتی یونانی

تاریخ نشر : ۰۳-۰۳-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=10853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *