تور کانادا تابستان 99

مسجد امام اصفهان بعد از 9 سال از حصار خارجی میشود.

گنبد مسجد امام اصفهان پس از ۹ سال از حصار داربست‌ها خارج می‌شود

 

گنبد مسجد امام اصفهان واقع در میدان امام (نقش جهان) پس از ۹ سال از حصار داربست‌ها خارج می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان:
در حال حاضر با اتمام ۹۰ درصد از عملیات مرمت گنبد مسجد امام تا پایان فروردین ماه امسال، عملیات مرمت بخش‌های پایانی این گنبد از نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و امیدواریم در سال ۱۳۹۹ مرمت ترک‌های پانزدهم و شانزدهم به اتمام رسیده و گنبد عظیم مسجد تاریخی امام پس از ۹ سال از حصار داربست‌ها خارج شود.

مسجد امام‌، در اصفهان، یکی‌ از مهم‌ترین‌ بناهای عصر صفویه است که‌ پیش‌تر به‌ نام‌های مسجد شاه‌، مسجد سلطانی‌ جدید و جامع‌ِ عباسی‌ شهرت‌ داشت‌. این بنا از شاهکارهای معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. مسجد امام، نمایانگر اوج هزار سال مسجدسازی در ایران به شمار می‌رود.

بنای کنونی در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع گردیده و از نظر ویژگی‌های معماری، تزیینات غنیّ و آثار نفیس دیگر از برجسته‌ترین آثار معماری ایران است. بنای آن در سوّمین مرحله از اجرای طرح میدان نقش جهان به فرمان شاه عبّاس بزرگ (سال ۹۹۶–۱۰۳۸ق/ ۱۵۸۸–۱۶۲۹م) آغاز گردیده و در دوره شاه‌صفی (سال ۱۰۳۸–۱۰۵۲ق/ ۱۶۲۹–۱۶۴۲م) به پایان رسیده‌است. سنّت‌های شکل‌دهی، آرمان‌ها، شعایر و مفاهیم دینی، نقشه که از انواع قدیمی تر و ساده‌تر به آرامی کمال یافته، عناصر بزرگ ساختمانی و تزیینات همه در مسجد شاه با عظمت و شکوهی، که آن را در شمار عظیم‌ترین بناهای جهان قرار داده، تحقّق و یافته‌است.

گنبد مسجد امام اصفهان پس از 9 سال از حصار داربست‌ها خارج می‌شود

گنبد مسجد امام اصفهان پس از ۹ سال از حصار داربست‌ها خارج می‌شود

تاریخ نشر : ۰۱-۰۳-۹۹
لینک کوتاه : aseman-haftom.com/?p=10835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *